ՀՀ Ազգային անվտանգության նախարարության հասարակայնության ու մամուլի հետ կապերի ծառայությունը տարածել է դիմում, որում ասվում է.
«Մոջահեդների եւ չեչենների հատուկ զորախմբեր պահած Ադրբեջանն ինքն է զառանցում «հակաահաբեկչության» մասին: Վերջին ժամանակներս Ադրբեջանը զանգվածային քարոզչական արշավ է ծավալել, որի նպատակն է Հայաստանը ներկայացնել իբրեւ ահաբեկչական երկիր, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը` որպես ահաբեկիչների, թմրագործամոլների եւ այլ հանցավոր տարրերի ապաստարան: Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ եւ տարաբնույթ քաղաքագետներ, կարծիք հայտնելով, թե Մինսկի խմբի եւ բանակցությունների շրջանակներում անհնար Է Ղարաբաղի հարցը լուծել բացառապես իրենց համար ձեռնտու պայմաններով, սկսել են քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ այսպես կոչված «հակաահաբեկչական գործողություն» անցկացնելու հնարավորությունն ու նպատակահարմարությունը: Ադրբեջանը ձգտում է տարածաշրջանի համար խիստ պայթյունավտանգ այս արկածախնդրության մեջ ներքաշել նաեւ Թուրքիային: Այդ է վկայում վերջերս Թուրքիայի գլխավոր շտաբի պետ Քվրքօղլուի հետ հանդիպման ժամանակ Ղարաբաղի հակամարտության ուժային լուծման վերաբերյալ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Աբիեւի արած հայտարարությունը, ինչպես նաեւ Թուրքիայի խորհրդարանի անդամ Բյուլենթ Աքաչալիի հայտարարությունը տվյալ գործողությանը թուրքական կողմի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ, «եթե Ադրբեջանը կարողանա ապացուցել, որ Հայաստանը մասնակից է Ադրբեջանում, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչություններին»:
Այս առումով ուշադրության է արժանի նաեւ Մինսկի խմբին հենց Ադրբեջանի նախագահ Հեյդար Ալիեւի ներկայացրած վերջնագիրը, որը ԵԱՀԿ նախագահ Ադրիան Սեւերինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց, որ «եթե խումբը սկզբունքային դիրք չբռնի» Ղարաբաղի հակամարտության մեջ, ապա Ադրբեջանը կսկսի «պատերազմ` հանուն իր գրավյալ հողերի ազատագրման»: Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ այս բոլոր կոչերում ու հայտարարություններում մեծ չափով առկա է ահաբեկման տարրը, որի նպատակն է բանակցությունների ընթացքում որոշակի ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա եւ նրան ստիպել առավել զիջող լինել: Աշխարհի որեւէ կետում իրականացվող յուրաքանչյուր ահաբեկչական քայլի կամ աղմկալի սպանության մեջ ադրբեջանցիները փնտրում են «հայկական հետք», եւ զարմանալի չէ, որ ԱՄՆ-ում իրականացված ահավոր ահաբեկչություններից հետո, կարծելով, թե եկել է հարմար պահը, Ադրբեջանն ուժեղացրեց իր հակահայկական արշավը: Հայաստանի տրամադրության տակ եղած բազմաթիվ փաստերը վկայում են հակառակը: Ադրբեջանը պաշտոնական մակարդակով կապ է պահպանել աֆղան մոջահեդների հետ, եւ հազարավոր վարձկան մոջահեդներ, ինչպես նաեւ չեչեն գրոհայիններ Լեռնային Ղարաբաղի մարտական գործողություններին մասնակցել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումների կազմում: Հավաստի տվյալներով, որոնք հաստատվում են նաեւ վավերական նյութերով, Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ժամանակ աֆղան մոջահեդներից եւ չեչեն գրոհայիններից կազմավորվել էին այսպես կոչված հատուկ զորախմբեր, որոնց գլխավոր խնդիրը պատժիչ եւ ահաբեկչական գործողությունների իրականացումն էր: Հիշյալ հատուկ զորախմբերը կազմավորվում էին Ժդանովի շրջանի Դոլիբուրուն գյուղում, Շամխորի շրջանի Սեյֆուլի վայրում, Ալի Բայրամլի գյուղում, Ադրբեջանի Եվլախի շրջանի տարածքում: Բաքվի կենտրոնում` «Ապշերոն» հյուրանոցում հատկապես ստեղծված էր գրասենյակ, որը հավաքագրում էր վարձկաններին եւ նրանց այնտեղ տեղավորում մինչեւ համապատասխան զորամասեր ուղարկելը: Հատուկ զորաբաժնի հետ աշխատելու համար հավաքների էին կանչվել տասնյակ թարգմանիչ սպաներ: Առկա փաստաթղթերի համաձայն` վարձկաններից յուրաքանչյուրը մարտական գործողություններին իր մասնակցության դիմաց ամսական ստանում էր 700-1000 ԱՄՆ դոլար: Անհետաձգելիորեն կատարվում էին հատուկ զորաբաժնի հրամանատարների պահանջները, որոնք վերաբերում էին իրենց պարենային հավելյալ արտոնությունների տրամադրմանը, անձնական օգտագործման փոխադրամիջոցների հատկացմանը եւ այլն: Հատուկ զորաբաժնի գոյության ակնբախ ապացույցներն են հրամանների պատճենները, լուսանկարները, նամակները, ուսումնական տետրերը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւի եւ ԱՀ գլխավոր շտաբի պետ Սադիխովի զրույցի ձայնագրությունը:
Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները քանիցս ահաբեկչական քայլեր են իրականացրել Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի սահմաններում, ինչպես նաեւ Վրաստանի Մառնեուլի շրջանում, Հայաստան մտնող հաղորդակցությունների գծերի վրա: Միայն 1993-94 թթ. գազամուղի ուղեգծում տեղի է ունեցել 13 պայթեցում: 1994, 1995 եւ 1996 թթ. ահաբեկչություններ են իրականացվել ՀՀ Նոյեմբերյանի շրջանի Բագրատաշենի սահմանամերձ շուկայում: Շուկայում կազմակերպված պայթեցումների հետեւանքով զոհվել են տասնյակ մարդիկ, շատերը ծանր խեղումներ են ստացել: Բայց Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները միայն ահաբեկչական քայլերով չէին բավարարվում: Ադրբեջանի բանտերում եւ համակենտրոնացման ճամբարներում հայ ռազմագերիների եւ պատանդների հանդեպ գոյություն ունեցող դաժան, անմարդկային վերաբերմունքին կարող էին «նախանձել» ինկվիզիցիայի ժամանակների դահիճները: Դրա ցայտուն օրինակը նախկին ռազմագերի Տիկո Տիկոյանի ինքնասպանությունն է, որը ադրբեջանցիների մոտ գերի էր 2000 թ. մայիսի 30-ից մինչեւ հուլիսի 28-ը: Ակնհայտ է, որ ձգտելով քողարկել իր ահաբեկչական գործունեությունը, Ադրբեջանը հայկական կողմին է մեղադրում` ակնկալելով միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքը: Հորինվում են հանցանշաններ, նենգափոխվում ու խեղաթյուրվում են փաստերը, աղավաղվում են համատարած ահաբեկչության եւ թմրադեղերի տարածման դեմ պայքարելու վերաբերյալ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի զեկուցագրերը, վկայակոչվում են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ ղեկավարների գոյություն չունեցող հայտարարությունները:
Այդ կարգի վերջին գործը ոմն Նովրուզօղլուի «հետազոտություններն» են, որոնց համաձայն «հայկական ահաբեկչական կազմակերպությունները» կազմել են 48 ադրբեջանցիների ցուցակ, որոնց դեմ իբր մահափորձեր են նախապատրաստում: Իհարկե, չենք ուզում դուրս գալ լրագրողական բարոյագիտության շրջանակներից, բայց հազիվ թե հաջողվի ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հերթական կեղծագիրը գնահատել ավելի մեղմ բառով, քան զառանցանքն է: Նույն բնորոշումը վերաբերում է Նովրուզօղլուի «հետազոտության» նաեւ այն մասին, որտեղ նա որպես մեկ ամբողջություն է ներկայացնում Հայ դատը (1915 թ. Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված նրա գործունեությունն ավելի ու ավելի լայն ճանաչում է ստանում միջազգային հանրության մեջ), ԱՍԱԼԱ-ն (իր գործունեությունը դադարեցրած այդ կազմակերպության առնչությամբ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների մշտական մարմաջը արդեն դուրս է գալիս քննարկման շրջանակներից) եւ Ցեղակրոնը (այս կազմակերպությունը երբեք չի մտածել անլեգալ դրության մասին եւ դուրս չի եկել հայկական պետականության լուսավորչական գաղափարի շրջանակներից):
Բաքվում ամենաիսկական որս է սկսվել այլազգիների հետ ամուսնացած հայերի եւ այն ադրբեջանցիների դեմ, որոնց երակներում հայկական արյուն է հոսում: Հայ «լրտեսների եւ ահաբեկիչների» մերկացմանը զգալի տեղ է հատկացվում Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների քարոզչական ձեռնարկումներում: Այսպես, 2001 թ. գարնանը դրանց «արգասավոր գործունեության» ցուցադրման նպատակով ընտրվեց ոմն Աղասյան Ռայան: Զանգվածային լրատվամիջոցներում բերվող տվյալների համաձայն, որոնք վկայակոչում են Ադրբեջանի ՆԳՆ եւ ԱԱՆ աղբյուրները, վերջինս 20 տարեկան է, ՀՀ քաղաքացի է, Երեւանի բնակիչ եւ 1994 թ.-ից գործում է Բաքվում (ուշադրություն դարձրեք տարիքին. այսինքն` 13 տարեկանից): Հայաստանի գոյություն չունեցող քաղաքացուհու վերաբերյալ թխված նյութերն այնքան պարզունակ էին եւ հակասական, որ Աղասյան Ռայայի լրտեսական գործունեության մերկացումը զարգացում եւ պաշտոնական հաստատում չգտավ:
Հայաստանի դեմ կազմակերպված ակտիվ քարոզչությունը չէր կարող հիմնվել միայն տվյալների նենգափոխման վրա. այն պահանջում էր կոնկրետ փաստեր եւ որքան սենսացիոն, այնքան ավելի լավ: Հենց այդ պատճառով ժամանակ առ ժամանակ սկսեցին Հայաստան գալ անձինք (Ի. Ախունդով, Ռ. Աբժանիձե, Գ.Ալադաշվիլի, Մ. Օջավերդիեւ եւ ուրիշներ), որոնք իբր իրենց երկար տարիներ հալածանքների ու զրկանքների ենթարկած Ադրբեջանի իշխանությունների հանդեպ ատելության զգացումից դրդված` իրենց ծառայություններն էին առաջարկում Ադրբեջանում հետախուզական գործունեության իրականացման, ինչպես նաեւ ահաբեկչական քայլերի ու դիվերսիաների կազմակերպման, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական ոչնչացման գործում»:

Служба по связям с общественностью и прессой Министерства национальной безопасности РА распространила заявление, в котором говорится:
“В последние времена Азербайджан предпринял массовый пропагандистский поход с целью представить Армению страной-террористом, а Нагорный Карабах – убежищем террористов, наркодельцов и других преступных элементов. Многочисленные политические деятели Азербайджана и разного рода политологи, заявляя, что невозможно в рамках МГ и переговоров разрешить карабахскую проблему на выгодных исключительно для себя условиях, начали обсуждать возможность и целесообразность проведения против Нагорного Карабаха так называемой антитеррористической акции. Азербайджан стремится в эту авантюру, взрывоопасную для региона, вовлечь и Турцию. Об этом свидетельствует заявление о силовом решении карабахского конфликта, сделанное недавно министром обороны Азербайджана на встрече с начальником Генштаба Турции Кивиркоглу. Об этом свидетельствует и заявление члена парламента Турции Бюлента Акачали о возможном участии турецкой стороны в этой акции, “если Азербайджан докажет, что Армения является участницей террористических актов, совершенных в Азербайджане, в том числе и в Нагорном Карабахе”.
В этом плане достоин внимания также ультиматум, предъявленный президентом Азербайджана Гейдаром Алиевым МГ в ходе встречи с председателем ОБСЕ Адриано Северином. Было заявлено, что “если группа не займет принципиальной позиции” в карабахском конфликте, то Азербайджан начнет “войну во имя освобождения занятых земель”. Во всех этих призывах и заявлениях о начале военных действий против Нагорного Карабаха значителен элемент терроризма, призванного в ходе переговоров оказать определенное давление на армянскую сторону и заставить ее быть намного уступчивей. Азербайджанцы ищут в любом террористическом акте, совершаемом в какой-нибудь точке земли, в любом громком убийстве “армянский след”, и не удивительно, что после ужасного террористического акта, совершенного в США, Азербайджан усилил свой антиармянский поход, находя, что нужный момент настал. Многочисленные документы, коими располагает Армения, свидетельствуют об обратном. Азербайджан на официальном уровне поддерживал связи с афганскими моджахедами, и тысячи наемных моджахедов, как и чеченских боевиков, участвовали в военных действиях в Нагорном Карабахе в составе подразделений Министерства обороны Азербайджана. Согласно достоверным данным, подтвержденным документальными материалами, при ведении военных действий в Нагорном Карабахе Азербайджан сформировал из афганских моджахедов и чеченских боевиков так называемые “особые военные группы”. Их главной задачей являлось осуществление карательных и террористических акций. Упомянутые особые военные группы формировались в селе Долибурун Ждановского района, в местечке Сейфул Шамхорского района, в селе Али Байрамли, как и на территории Евлахского района. В центре Баку – в гостинице “Апшерон” был открыт офис, вербующий наемников и размещающий их в гостинице до направления в соответствующие воинские части. Для работы с особым военным отделом призывались на сборы десятки офицеров-переводчиков. Согласно имеющимся документам, каждый из наемников за участие в боевых действиях ежемесячно получал от 700 до 1000 долларов – в зависимости от “заслуг”. Без промедления выполнялись требования командиров особого военного отдела, касающиеся обеспечения их дополнительными льготами в снабжении продовольствием, предоставления в личное пользование средств передвижения. Неопровержимые доказательства существования особого военного отдела – копии приказов, снимки, письма, учебные тетради, как и запись беседы президента Азербайджана Алиева с начальником Генштаба АР Садыховым.
Спецслужбы Азербайджана неоднократно совершали террористические акты на границе Армении и НКР, в Марнеульском районе Грузии, на коммуникационных линиях, входящих в Армению. Лишь в 1993-94гг. было совершено 13 взрывов на линии газопровода. В 1994-ом, 1995-ом и 1996-ом годах террористические акты были совершены на приграничном рынке Баграташена в Ноемберянском районе РА. От взрывов на рынке погибли десятки людей, многие получили тяжелые увечья. Но спецслужбы Азербайджана не удовлетворялись одними лишь террористическими акциями. Жестокому, бесчеловечному обращению с армянами – военнопленными и заложниками в тюрьмах и концентрационных лагерях Азербайджана могли бы “позавидовать” палачи времен инквизиции. Ярким подтверждением тому является самоубийство военнопленного Тико Тикояна, находившегося в плену у азербайджанцев с 30 мая по 28 июля 2000 года. Очевидно, что, стремясь скрыть свою причастность к терроризму, Азербайджан обвиняет армянскую сторону, уповая на соответствующий отклик международной общественности. Выдумываются улики, подделываются и фальсифицируются факты, искажаются доклады Госдепа США, касающиеся борьбы с международным терроризмом и распространением наркотиков, делаются ссылки на несуществующие заявления руководителей Международного Комитета Красного Креста, ОБСЕ.
Последним подобным делом стали “исследования” некоего Новрузоглу, утверждающего, что “армянские террористические организации” составили список из 48-ми азербайджанцев, против которых, мол, готовятся покушения. Не пожелали бы выйти за рамки журналистской этики, однако вряд ли удастся оценить очередную фальшивку азербайджанских СМИ более мягким словом, чем бред. То же можно сказать и об “исследовании” Новрузоглу в части, которая представляет единым целым Ай Дат (его деятельность по признанию Геноцида армян в 1915 году в Османской империи находит все большее признание у мировой общественности), АСАЛА (постоянное нытье азербайджанских СМИ по поводу этой прекратившей существование организации уже выходит за рамки обсуждения) и Цегакрон (эта организация никогда не стремилась перейти в нелегальное положение и не выходила за пределы просветительских идей армянской государственности).
В Баку началась самая настоящая охота на инородцев, состоящих в браке с армянами, и тех азербайджанцев, в чьих жилах течет армянская кровь. Разоблачению армянских “шпионов и террористов” уделяется значительное место в пропагандистских акциях спецслужб Азербайджана. Так, весной 2001 года для демонстрации их “плодотворной деятельности” выбор пал на некую Агасян Раю. По данным, приведенным в СМИ со ссылкой на источники в МВД и МНБ Азербайджана, это – особа 20 лет, являющаяся гражданкой РА и уроженкой Еревана. С 1994 года, мол, она действует в Баку (обратите внимание на возраст, ибо выходит, что Агасян Рая шпионила в Баку с 13 лет). Материалы, сфабрикованные на гражданку, вовсе не существующую в Армении, настолько примитивны и противоречивы, что обличение шпионской деятельности Агасян Раи не нашло продолжения и официального подтверждения.
Активная пропаганда, ведущаяся против Армении, не могла строиться лишь на фальсификации данных. Она требовала конкретных фактов – чем сенсационней, тем лучше. Именно по этой причине время от времени в Армению стали наведываться лица (И.Ахундов, Р.Абжанидзе, Г.Аладашвили, М.Оджавердиев и другие), движимые, мол, чувством ненависти к властям Азербайджана, подвергающим их в течение долгих лет мучениям и лишениям. Они предлагали свои услуги в разведывательной деятельности в Азербайджане, как и в организации террористических актов и диверсий – в том числе, по физическому уничтожению гражданского населения”.