15 Ապրիլ 2010 - 09:58 AMT
Բաքուն կարող է տապալել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը մեկ քայլով` փոքր ռազմական գործողություն սկսելով Արցախի Հանրապետության դեմ: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է ասել Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, ներկայումս համաշխարհային հանրությունը նույնպես զգում է պատերազմի վտանգը, որը հետո կարող է վերածվել լայնածավալ պատերազմի: “Ոչ Արևմուտքը, ոչ Արևելքը չեն ցանկանում, որ պատերազմ լինի: Ադրբեջանում գիտեն, որ եթե պատերազմ սկսեն, պարտվելու են: Սակայն, ցավոք, այդ երկրում որոշումները կայացնում են այնպիսի անգրագետներ, ինչպիսին է Սաֆար Աբիևը”,-ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ըստ նրա, ռազմական գործողությունները Ղարաբաղի դեմ կարող են սկսվել ԼՂՀ և Ադրբեջանի ԶՈւ շփման գծում մի փոք միջադեպից: Փորձագետը նշել է, որ հայկական կողմը, հաշվի առնելով պատերամի վերսկսման վտանգը, միջոցներ է ձեռնարկում այն կանխելու համար: Մասնավորապես, մի կողմից, Հայաստանը ցույց է տալիս Բաքվին հայկական ԶՈւ հզորությունը, մյուս կողմից` հանգստացնում է Բաքվին` հայտարարելով, որ պատերազմի վերսկսման համար պատճառներ չկան:
Նա համոզվածություն է հայտնել, որ ռազմական գործողությունների վերսկսումը Ղարաբաղում ճանապարհ կհարթի հակամարտության գոտում ռուսական զորքերի տեղակայման համար, ինչը բացասական հետևանքներ կունենա Հայաստանի համար: “Ռուսաստանը մեծ փորձ ունի տարածաշրջանի սառեցված հակամարտությունների հարցում, իսկ Ղարաբաղն այն տարածաշրջններից մեկն է, որտեղ ռուսական զորքեր չկան, և դրա կարիքը չկա”,-ասել է փորձագետը:

15 Апрель 2010 - 09:58 AMT
Баку может провалить весь процесс нормализации армяно-турецких отношений одним лишь шагом – начав маленькую военную операцию против Республики Арцах. Об этом в Ереване заявил директор Армянского центра национальных и стратегических исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. По его словам, в настоящее время мировое сообщество также чувствует угрозу начала войны, которая может стать потом масштабной. «Ни Запад, ни Восток не желают этой войны. Азербайджан не является рациональным игроком в регионе, но на него можно оказать давление. В Азербайджане знают, что если они начнут войну, они ее проиграют. Но, к сожалению, в этой стране решения принимают такие неучи, как Сафар Абиев»,- сказал Гирагосян.
По его мнению, поводом для Баку начать военные действия против Карабаха может стать маленький инцидент на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Эксперт отметил, что армянская сторона, учитывая возможность возобновления войны, предпринимает меры для ее предотвращения. В частности, с одной стороны Армения показывает Баку военную мощь армянских ВС, а с другой – успокаивает Азербайджан, заявляя, что причин для начала войны нет.
“Сегодняшний Азербайджан мне напоминает Ирак во время режима Саддама Хуссейна. Баку сегодня готовится к войне так, как будто эта война будет не следующей, а последней для Азербайджана”,- сказал директор ACNIS. Он выразил уверенность, что начало военных действий в Карабахе откроет путь для дислокации российских войск в зоне конфликта, что принесет с собой негативные последствия для Армении. “Россия имеет большой опыт в вопросе замороженных конфликтов в регионе, а Карабах одна из тех зон, где российских войск нет. И в них мы и не нуждаемся»,- сказал Ричард Гирагосян.