Ես կարծում եմ, որ նախագահի այցը Վաշինգտոն պատմական էր: Այդ մասին Երևանում կայացած ՀՅԴ անդամ Արծվիկ Մինասյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունից ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի մի շարք ղեկավարների հետ հանդիպումներում հայկական կողմը հերթական անգամ հաստատեց, որ իր դիրքորոշումները տարածաշրջանային մի շարք հարցերում հստակ են:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահի ելույթին Վաշինգտոնի մայր տաճարում` Մելիքյանն ասել է, որ Սերժ Սարգսյանը հերթական անգամ ապացուցեց, որ Հայաստանն ու Սփյուռքը մեկ ամբողջություն են կազմում և, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցերը վերաբերում են ողջ հայությանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե կհնչեցնի արդյոք ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման “ցեղասպանություն” տերմինը հայ համայնքին իր ամենամյա ուղերձում` Մելիքյանն ասել է.”ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունը շատ ավելի կոշտ կլինի, քան նախորդ տարի, ինչը կարելի է առաջընթաց համարել”: Ըստ նրա, լինելով բարձր բարոյական հատկանիշների տեր, Օբաման, նույնիսկ եթե չարտասանի “ցեղասպանություն” բառեզրը, նա, ինչ-որ կերպ քավելով մեղքը, կկոշտացնի դիրքորոշումը Թուրքիայի հանդեպ և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Իր հերթին, Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ լոկ խոսքերով ոչինչ չի լուծվի, հարկավոր է գործել: Ընդ որում, նա նշել է, որ Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի նախագահների հանդիպումից հետո, նա ակնկալում էր, որ հաղորդագրություն կստացվի այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը խնդրել է, կոչ է արել կամ պահանջել է Օբամայից ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա նաև կարևորել է Սփյուռքի մասնակցությունը այն բոլոր հարցերին, որոնք վերաբերում են երկրին:
Անդրադառնալով Հայ-թուրքական արձանագրություններին` Մինասյանն ասել է, որ այդ արձանագրությունները հակահայկական են, և որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է մինչև ընթացիկ տարվա ապրիլի 23-ը շտկեն այն սխալը, որը թույլ տվեցին 2009 թվականի ապրիլի 23-ին:

Я думаю, что визит президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтон был историческим. Об этом на пресс-конференции в Ереване с членом АРФ "Дашнакцутюн" Арцвиком Минасяном заявил депутат от Республиканской партии Армении Гагик Меликян. По его словам, в ходе ряда встреч с лидерами США и Турции, армянская сторона в очередной раз подтвердила четкость своей позиции по поводу ряда региональных процессов.
Обращаясь к выступлению президента Армении в Национальном кафедральном соборе в Вашингтоне, Меликян сказал, что Серж Саргсян в очередной раз доказал, что Армения и Диаспора это одно целое, и что вопрос признания Геноцида армян и урегулирование карабахского конфликта касается всего армянства.
Комментируя то, использует ли 24 апреля президент США Барак Обама в своем ежегодном обращении к армянской общине термин “геноцид”, Меликян сказал: “Заявление президента США будет намного жестче, чем в прошлом году, что можно считать еще одним шагом вперед”. По его словам, Обама является человеком высоких качеств. Даже если он не произнесет слово “геноцид”, он как бы искупая вину, ужесточит свою позицию в отношении Турции и вопросе признания Геноцида армян.
В свою очередь Арцвик Минасян сказал, что одними словами ничего не решится и что нужно действовать. При этом он заметил, что после встречи президентов Армении и США он ожидал, что появится сообщение, в котором будет говориться, что Серж Саргсян попросил, призвал или потребовал от Барака Обамы признать Геноцид армян. Он также отметил важность участия Диаспоры во всех вопросах, которые касаются страны.