Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացն այս պահին հանդարտ ընթացք ունի, իսկ ռազմատենչ հայտարարություններն ու բանսարկությունները Ադրբեջանի ղեկավարությունը դարձրել է գործելաոճ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
Ըստ Սահակյանի, հայկական կողմն այժմ ղեկավարվում է նրանով, որ հստակ ներկայացնում է հայ հանրությանը պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը այդ հարցում: “Իսկ Ադրբեջանի ղեկավարության բարձրացրած աղմուկը հասցեագրված է ներքին լսարանին”,-ասել է նա:
Հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ Սահակյանն ասել է, որ Հայաստանի նախագահի վաշինգտոնյան այցից հետո, միջազգային հանրությունը նոր եզրակացություններ կանի հայկական կողմի օգտին: “Այդ ուղղությամբ արդեն կա դրական տեղաշարժ, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ հայ-թուրքական գործընթացը վերաբերում է միայն Հայաստանին ու Թուրքիային,-ասել է նա,-ես այնուամենայնիվ կողմ եմ այն տեսակետին, որ հայ-թուրքական սահմանը կբացվի”:
Ինչ վերաբերում է Մևլուդ Չավուշօղլուի Լեռնային Ղարաբաղի գծով ԵԽԽՎ ենթահանձնաժողովի աշխատանքները վերականգնելու նախաձեռնությանը, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը գնահատել է դա որպես պարզամիտ սեթևեթանք, որին նույնիսկ հարկավոր չէ պատասխանել: “Բնականաբար, Թուրքիան այժմ ևս “փորձում է “քիթը խոթել” ղարաբաղյան հակամարտության մեջ, սակայն դա նրան ոչ ոք թույլ չի տա: Իսկ թուրքական կողմի հայտարարություններն այն մասին, որ Թուրքիան կբացի սահմանն այն դեպքում, եթե հայկական կողմը վերադարձնի Աղդամն ու Ֆիզուլին Ադրբեջանին, տեսանելիորեն ցույց է տալիս, որ թուրքական կողմին ինչ-որ առիթ է հարկավոր սահմանը բացելու համար”,-նշել է հայ պատգամավորը: Նա նաև հավելել է, որ Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու համար, Հայաստանը չի գնա զիջումների ղարաբաղյան գործընթացքում:

15 Апрель 2010 - 10:21 AMT
Процесс нагорно-карабахского урегулирования на данный момент проходит очень спокойно, а воинственные заявления и разные спекуляции, Азербайджан превратил в метод работы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян.
По словам Саакяна, армянская сторона сейчас руководствуется тем, что четко представляет армянской общественности точку зрения официального Еревана по этому вопросу. “А поднятый шум азербайджанского руководства просто направлен на внутреннюю аудиторию”, – заметил он.
Говоря об армяно-турецком процессе, Саакян отметил, что после визита президента Армении в Вашингтон, со стороны международного сообщества будут сделаны новые выводы в пользу армянской стороны. “В этом направлении уже есть позитивный сдвиг, так как президент Азербайджана заявил, что армяно-турецкий процесс касается только Армении и Турции, – сказал он, – я думаю, что армяно-турецкая граница откроется”.
Что касается инициативы Мевлуда Чавуоглу восстановить работу подкомиссии ПАСЕ по Нагорному Карабаху, руководитель фракции ПРА расценил ее, как “наивное кокетство”, на которое даже не нужно отвечать. “Естественно, Турция и сейчас пытается “сунуть свой нос” в карабахский конфликт, но этого ей никто не позволит. А заявления турецкой стороны о том, что Турция откроет границу в том случае, если армянская сторона передаст Агдам и Физули Азербайджану, наглядно показывают, что турецкой стороне нужен какой-то повод для открытия границы”, – отметил армянский депутат. Он также добавил, что ради открытия границы с Турцией, Армения не будет идти на уступки в нагорно-карабахском процессе.