Հայաստանի նախագահի և Թուրքիայի վարչապետի վաշինգտոնյան հանդիպումը փորձ էր դուրս գալ Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման հարցում ստեղծված փակուղուց: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է ասել Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, փորձագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ըստ նրա, Արձանագրություններն այժմ “մեռյալ վիճակում են”: “Ես ենթադրում եմ, որ վաշինգտոնյան հանդիպումը հաջող էր, հակառակ դեպքում, մենք կտեսնեինք Անկարայի հակազդեցությունը: Ինձ թվում է, որ արդեն որոշակի համաձայնություն է ձեռք բերվել հայ-թուրքական երկխոսությունը շարունակելու վերաբերյալ”,-ասել է փորձագետը: Ըստ նրա, միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին Ադրբեջանի նախագահին չհրավիրելու Վաշինգտոնի որոշումը կարելի է դրական գնահատել: Ինչպես նշել է Ռ.Կիրակոսյանը, ամերիկյան կողմը թույլ չի տա, որ Բաքուն խոչընդոտի հայ-թուրքական բանակցություններին:
Ռիչարդ Կիրակոսյանը նշել է, որ ներկայումս Անկարայի դիրքերը Հայաստանի հետ գործընթացում բավականին թուլացել են: “Հայաստանն այդ գործընթացում արեց այն ամենն, ինչ կարող էր և պետք է աներ: Այժմ ողջ ճնշումն ուղղված է Թուրքիայի դեմ: Ղարաբաղյան հարցն այսուհետ նախապայման չէ և այդ մասին հստակ հայտարարել են ինչպես ԱՄՆ-ն, այնպես էլ Ռուսաստանը”,-ասել է փորձագետը: Նա հավելել է, որ այժմ Թուրքիայի համար այնքան էլ բարենպաստ ժամանակ չէ, քանի որ լարվածությունը ադրբեջանա-թուրքական հարաբերություններում շարունակվում է, իսկ Վաշինգտոնը վերջին անգամ զգուշացրել է Անկարային` փրկելու համար հայ-թուրքական գործընթացը: Փորձագետը գտնում է, որ թուրքական կողմը դեռևս որոշում չի կայացրել Հայաստանի հետ հարաբերությունների և հետագա քայլերի մասին:
Գնահատելով ԱՄՆ նախաձեռնողականությունը հայ-թուրքական երկխոսության հարցում` փորձագետն ընդգծել է,որ Վաշինգտոնը կօգտագործի գործընթացն Երևանի ու Անկարայի միջև` ղարաբաղյան կարգավորման հարցում իր նպատակներին հասնելու համար:

15 Апрель 2010 - 10:54 AMT
Вашингтонская встреча президента Армении и турецкого премьера была попыткой выйти из сложившегося в процессе армяно-турецких Протоколов тупика. Об этом журналистам в Ереване заявил директор Армянского центра армянских и стратегических исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. По его словам, Протоколы сейчас находятся в “мертвом состоянии”. “Я предполагаю, что вашингтонская встреча была удачной, в обратном случае мы бы увидели противодействие со стороны Анкары. Мне кажется, уже достигнута определенная договоренность относительно продолжения армяно-турецких переговоров”,- сказал эксперт. По его словам, решение Вашингтона не приглашать на саммит по ядерной безопасности президента Азербайджана можно оценить положительно. Как отметил директор ACNIS, американская сторона не допустила, чтобы Баку помешал армяно-турецким переговорам.
Ричард Гирагосян сказал, что в настоящее время позиции Анкары в процессе с Арменией довольно ослаблены. “Армения в этом процессе сделала все, что могла и должна была сделать. Теперь все давление направлено на Турцию. Карабахский вопрос отныне не является предусловием, и об этом четко заявили как США, так и Россия”- подчеркнул эксперт. Он добавил, что сейчас для Турции не самое благоприятное время, поскольку напряженность в азербайджано-турецких отношениях продолжается, а Вашингтон сделал Анкаре последнее предупреждение спасти армяно-турецкий процесс. Ричард Гирагосян считает, что турецкая сторона пока не приняла решения относительно отношений с Арменией и дальнейших шагов.
Оценивая инициативность США по вопросу армяно-турецкого диалога, эксперт подчеркнул, что Вашингтон будет использовать процесс между Ереваном и Анкарой для достижения своих целей в карабахском урегулировании.