16 Ապրիլ 2010 - 06:25 AMT
“Արմավիա” ընկերության Երևան-Փարիզ չվերթը հետաձգվել է Իսլանդիայում հրաբխի ժայթքման պատճառով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել “Զվարթնոց” օդանավակայանի մամլո ծառայությունում:
Երևանում Air France ավիաընկերության ներկայացուցչությունում ճշտել են, որ դեպի Փարիզ բոլոր չվերթերը հետաձգվել են մինչև 14:00` Երևանի ժամանակով ժամը 18:00-ին: Ֆրանսիան 24 օդանավակայան է փակել երկրի հյուսիսում` ներառյալ Փարիզի Շառլ դը Գոլի անվան օդանավակայանը, այն դեպքում, երբ Գերմանիան նախօրեին փակել էր Բեռլինի ու Համբուրգի օդանավակայանները:
Եվրամիության երկրներում նախօրեին հետաձգվել կամ չեղյալ են հայտարարվել շուրջ 5 հազար ավիաչվերթեր: Իր օդային տարածքն ամբողջությամբ փակել են թռիչքների համար Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, Դանիան, Իռլանդիան, Նիդերլանդները, Նորվեգիան, Ֆինլանդիան ու Շվեդիան:
Իսլանդիայում հրաբխի ժայթքման պատճառով առաջացած մոխրի ամպը կաթվածահար է արել ավիահաղորդակցությունը հյուսիսային Եվրոպայում և Ռուսաստանի հյուսիս-արևմտյան շրջաններում:

Рейс Ереван-Париж авиакомпании «Армавиа» отложен из-за извержения вулкана в Исландии. Об этом агентству PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе аэропорта «Звартноц».
В представительстве авиакомпании Air France в Ереване уточнили, что все авиарейсы в Париж отложены до 14.00 (18.00 по ереванскому времени). Франция закрыла 24 аэропорта на севере страны, включая парижский аэропорт Руасси имени Шарля де Голля, тогда как в Германии накануне были закрыты аэропорты Берлина и Гамбурга. В странах Евросоюза накануне были задержаны или отменены более 5 тыс. авиарейсов. Свое воздушное пространство полностью закрыли для полетов Бельгия, Великобритания, Дания, Ирландия, Нидерланды, Норвегия, Финляндия и Швеция.
Облако пепла, образовавшееся в результате извержения вулкана в Исландии, уже парализовало авиасообщение в северной Европе и северо-западных регионах России. Запрет на полеты может быть продлен еще на два дня.