16 Ապրիլ 2010 - 09:13 AMT
Վաշինգտոնյան հանդիպումները նոր փուլ բացեցին հայ-թուրքական հարաբերություններում: Այս նոր փուլում հայկական կողմն ավելի բարենպաստ դիրքորորշում է որդեգրել, քան Թուրքիան: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է “Նորավանք” գիտակրթական կենտրոնի ղեկավար Գագիկ Հարությունյանը: “Ադրբեջանն ու Թուրքիան վերջերս շատ սխալներ թույլ տվեցին: Թուրքիան խնդրահարույց երկիր է դարձել, որը տարաձայնություններ ունի այլ պետությունների հետ, իսկ այդ ընթացքում Հայաստանը դրսևորեց իրեն որպես հուսալի գործընկեր, որի արձագանքը համարժեք է միջազգային աշխարհաքաղաքական միտումներին”,-ասել է փորձագետը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Գ.Հարությունյանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի համար ավելի կարևոր է հայ-թուրքական սահմանի բացումը, քան Երևանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: “Սակայն, դատելով Թուրքիայի վարչապետի հայտարարություններից`թուրքական կողմը, հավանաբար, սկզբում կգնա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, իսկ հետո արդեն կբացի հայ-թուրքական սահմանը”,-ասել է “Նորավանքի” տնօրենը:
Մեկնաբանելով ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորոությունների շոյւրջ իրարանցումն ու լուրերը` փորձագետը հայտարարել է, որ դա քիչ հավանական է: “Հաշվի առնելով հայկական ԶՈւ ռազմական հզորությունը, պատերազմը քիչ հավանական է”,-ասել է նա:

16 Апрель 2010 - 09:13 AMT
Вашингтонские встречи открыли новый этап в армяно-турецких отношениях. На этом новом этапе армянская сторона занимает более благоприятную позицию, чем Турция. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель научно-образовательного фонда "Нораванк" Гагик Арутюнян. “Азербайджан и Турция в последнее время допустили много ошибок. Турция стала проблематичной страной, у которой есть разногласия с другими государствами, а в это время Армения проявила себя как надежный партнер. Она адекватно реагирует на международные геополитические тенденции”,- подчеркнул эксперт.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Гагик Арутюнян подчеркнул, что для Турции важнее открытие армяно-турецкой границы, чем установление дипломатических отношений с Ереваном. “Но, судя по заявлениям турецкого премьер-министра, турецкая сторона, возможно, пойдет сначала на установление дипотношений, а открытие границы будет следующим шагом”,- сказал директор фонда “Нораванк”.
Комментируя слухи и ажиотаж вокруг возможности возобновления военных действий в зоне карабахского конфликта, Арутюнян заявил, что это маловероятно. “Учитывая военную мощь армянских ВС, начало войны маловероятно”,- сказал он.