2010թ. ապրիլի 14-ին Մոնտեվիդեոյում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Ազգային կոնգրեսի նախագահ Դանիլո Աստորիի հետ:
Կրկին անգամ շնորհավորելով ՈւԱՀ փոխնախագահին այդ բարձր պաշտոնին ընտրվելու կապակցությամբ` Հայաստանի դեսպանը նրան է ներկայացրել հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների ներկա իրավիճակը, վերահաստատել է Հայաստանի իշխանությունների ցանկությունն էլ ավելի զարգացնել ու խորացնել երկու բարեկամ ժողովուրդների ու պետությունների միջև հարաբերությունները:
Նշելով, որ այս օրերին Ուրուգվայ այցելության իր նպատակն է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, դեսպան Կարմիրշալյանը կրկին անգամ շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի ժողովրդին ու իշխանություններին Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայորդիներին Ուրուգվայում ընդունելու, նրանց ապրելու ու արարելու համար բոլոր պայմանները տրամադրելու, աշխարհում առաջինը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու ու նրա իրականացնողներին դատապարտելու համար:
Դանիլո Աստորին նշել է, որ ուրուգվայցիներն ու երկրի իշխանությունները գրեթե մեկ դար առաջ երկիր ներգաղթած հայերին ընդունել են եղբայրների ու քույրերի պես, և այդ զգացմունքը շարունակվում է մինչ օրս: «Ուրուգվահայ համայնքը մեր ժողովրդի բաղկացուցիչ մասն է կազմում,- ասել է Դանիլո Աստորին,- նրանք շատ լավ ուրուգվայցիներ են, սակայն նաև շատ լավ հայեր` պահպանելով իրենց կրոնն ու ավանդույթները, լեզուն ու մշակույթը: Հայերն Ուրուգվայը բնակեցնող այլ ազգերի հետ տարբեր բնագավառներում ակտիվորեն մասնակցում են մեր երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին»,- ասել է Դանիլո Աստորին:
ՈւԱՀ փոխնախագահն ու Հայաստանի դեսպանը քննարկել են նաև հայ-ուրուգվայական միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, Դանիլո Աստորին խոստացել է անձամբ զբաղվել Ուրուգվայի խորհրդարանում Ուրուգվայ-Հայաստան խորհրդարանական խմբի ձևավորմամբ: Դանիլո Աստորին ասել է, որ գոհունակությամբ կընդունի Մոնտեվիդեոյում իր հայաստանցի գործընկերոջը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ինքը նույնպես հաճույքով կայցելի Հայաստան, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Armenia’s Ambassador to Argentine and Uruguay Vladimir Karmirshalyan, who is on a working visit to Montevideo, met with Uruguayan Vice-President and Chairman of the National Congress Danilo Astori on April 14. During the meeting, Amb. Karmirshalyan presented the current situation of the Armenian-Uruguayan relations and confirmed the Armenian authorities’ intention to boost them.
At the same time, the Ambassador noted that he arrived in Uruguay to take part in the events dedicated to the 95th anniversary of the Armenian Genocide. Mr. Karmirshalyan also expressed gratitude to the Uruguayan Vice-President for the first-ever official recognition of the Armenian Genocide by Uruguay.
For his part, Mr. Astori said that the Armenian community of Uruguay is a part of the country’s society. “They are good Uruguayans, as well as they are good Armenians, who remain committed to their culture, traditions and language,” the Vice-President noted, adding that Armenians of Uruguay actively contribute to the country’s development.
They also discussed the Armenian-Uruguayan inter-parliamentary relations. Specifically, Mr. Astori promised to deal personally with the establishment of an Armenian-Uruguayan parliamentary group in the Uruguayan parliament. The parties also paid attention to boosting cooperation between the two countries’ parliaments.
Mr. Astori noted that he will be delighted to receive his Armenian counterpart in Montevideo, as well as will visit Armenia at the first opportunity, the press service of the RA Foreign Ministry reported.