2010թ. ապրիլի 14-ին Մոնտեվիդեոյում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Ազգային կոնգրեսի նախագահ Դանիլո Աստորիի հետ:
Կրկին անգամ շնորհավորելով ՈւԱՀ փոխնախագահին այդ բարձր պաշտոնին ընտրվելու կապակցությամբ` Հայաստանի դեսպանը նրան է ներկայացրել հայ-ուրուգվայական հարաբերությունների ներկա իրավիճակը, վերահաստատել է Հայաստանի իշխանությունների ցանկությունն էլ ավելի զարգացնել ու խորացնել երկու բարեկամ ժողովուրդների ու պետությունների միջև հարաբերությունները:
Նշելով, որ այս օրերին Ուրուգվայ այցելության իր նպատակն է մասնակցել Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, դեսպան Կարմիրշալյանը կրկին անգամ շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի ժողովրդին ու իշխանություններին Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայորդիներին Ուրուգվայում ընդունելու, նրանց ապրելու ու արարելու համար բոլոր պայմանները տրամադրելու, աշխարհում առաջինը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու ու նրա իրականացնողներին դատապարտելու համար:
Դանիլո Աստորին նշել է, որ ուրուգվայցիներն ու երկրի իշխանությունները գրեթե մեկ դար առաջ երկիր ներգաղթած հայերին ընդունել են եղբայրների ու քույրերի պես, և այդ զգացմունքը շարունակվում է մինչ օրս: «Ուրուգվահայ համայնքը մեր ժողովրդի բաղկացուցիչ մասն է կազմում,- ասել է Դանիլո Աստորին,- նրանք շատ լավ ուրուգվայցիներ են, սակայն նաև շատ լավ հայեր` պահպանելով իրենց կրոնն ու ավանդույթները, լեզուն ու մշակույթը: Հայերն Ուրուգվայը բնակեցնող այլ ազգերի հետ տարբեր բնագավառներում ակտիվորեն մասնակցում են մեր երկրի զարգացմանն ու առաջընթացին»,- ասել է Դանիլո Աստորին:
ՈւԱՀ փոխնախագահն ու Հայաստանի դեսպանը քննարկել են նաև հայ-ուրուգվայական միջխորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, Դանիլո Աստորին խոստացել է անձամբ զբաղվել Ուրուգվայի խորհրդարանում Ուրուգվայ-Հայաստան խորհրդարանական խմբի ձևավորմամբ: Դանիլո Աստորին ասել է, որ գոհունակությամբ կընդունի Մոնտեվիդեոյում իր հայաստանցի գործընկերոջը և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ինքը նույնպես հաճույքով կայցելի Հայաստան, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

16 Апрель 2010 - 10:55 AMT
14 апреля находившийся с рабочим визитом в Монтевидео посол Армении в Аргентине и по совместительству в Уругвае Владимир Кармиршалян встретился с вице-президентом Уругвая, председателем Национального конгресса Данило Астори. В ходе встречи Кармиршалян представил Астори нынешнюю ситуацию в армяно-уругвайских отношениях, и подтвердил желание армянских властей развить и более углубить отношения между двумя государствами и обществами.
При этом посол заметил, что находится в Уругвае для того, чтобы принять участие в мероприятиях посвященным 95-й годовщине Геноцида армян. Кармиршалян также поблагодарил вице-президента Уругвая за то, что его страна первая в мире официально признала Геноцид армян.
В свою очередь Астори сказал, что армянская община Уругвая является частью народа страны. “Они очень хорошие уругвайцы, но также хорошие армяне, которые остаются верными своей культуре, традициям и языку”, – отметил вице-президент Уругвая, добавив, что армяне Уругвая активно участвуют в развитии страны.
Собеседники также обсудили вопросы, касающиеся армяно-уругвайских межпарламентских отношений. В частности Астори пообещал лично заняться формированием армяно-уругвайской парламентской группы в парламенте Уругвая. Стороны также придали особое значение укреплению сотрудничества между парламента двух стран.
Данило Астори также отметил, что с удовольствием примет в Монтевидео своего армянского коллегу, а также при первой возможности посетит Армению, сообщает пресс-служба МИД РА.