16 Ապրիլ 2010 - 11:20 AMT
"Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն ու Վրաստանի կրթության նախարար Դմիտրի Շաշկինը քննարկեցին կրթության ոլորտում համագործակցության հարցերը և դիտարկեցին օրենսդրական նախաձեռնությունը, որը նպաստներ է նախատեսում Վրաստանի ազգային փոքրամասնությունների` բուհեր ընդունվող ներկայացուցիչների համար",- հաղորդում է ՀՀ Կրթության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, այցի ընթացքում ծրագրված են Արմեն Աշոտյանի հանդիպումները Թբիլիսիի թիվ 104 հայկական դպրոցի դասախոսական կազմի և դպրոցականների, Թբիլիսիի հայ համայնքի հետ, ինչպես նաև այցելություն Խոջավանքի պանթեոն (Թբիլիսի), որտեղ թաղված են հայ հասարակական և քաղաքական գործիչներ, գրողներ, երաժիշտներ, դերասաններ, բարերարներ:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարը կայցելի Թբիլիսիի պետական, ինչպես նաև բժշկական համալսարաններ, որտեղ կհանդիպի հայ ուսանողների հետ: Նրան ուղեկցում է Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հրաչ Սիլվանյանը:

16 Апрель 2010 - 11:20 AMT
“Министр образования и науки Армении Армен Ашотян и министр образования Грузии Дмитрий Шашкин обсудили вопросы сотрудничества в области образования и рассмотрели законодательную инициативу, которая предусматривает льготы для поступающих в вузы представителей нацменьшинствГрузии ”, – сообщил руководитель пресс-службы Минобразования РА Артур Багдасарян.
По его словам, в ходе визита запланированы встречи Армена Ашотяна с преподавательским составом и учениками армянской школы №104 в Тбилиси, представителями армянской общины Тбилиси, а также посещение пантеона Ходживанка (Тбилиси), где похоронены армянские общественные, политические деятели, писатели, музыканты, актеры, меценаты.
Министр образования и науки РА посетит Тбилисский государственный, а также медицинский университеты, где встретится с армянскими студентами. Его сопровождает посол Армении в Грузии Грач Силванян.