Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանը հայտարարել է, որ Թոնի Այոմիի հետ կստեղծի հատուկ խումբ` "Who Cares", որը ելույթներ կունենա Գյումրիի երաժշտական դպրոցի վերականգնման համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, Իէն Գիլանն ասել է այս մասին, պատասխանելով իր կայքի այցելուի հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք Smoke on The Water երգի ռեմիքսի ձայնագրումը երկրաշարժից տուժած Հաիթիին օգնելու համար:
Deep Purple-ի խմբի վոկալիստը նշել է, որ Հայաստանի օգտին 1989 թվականին համաշխարհային ռոք-աստղերի մասնակցությամբ ձայնագրված Smoke on The Water երգի նոր տարբերակի թողարկումը կկայանա մոտ ժամանակներս:
"20 տարի անցմենք դեռևս աշխատում ենքԳյումրիքաղաքում երաժշտական դպրոցի վերականգնման համար: Գյումրին, ինչպես և Սպիտակը, ավերվել էր, այն ժամանակ 25.000 մարդ էր զոհվել, և Աստված գիտի, թե որքան վիրավոր և անօթևան մարդ էր մնացել երկրաշարժից հետո:Մեր գործերըբավականին լավեն ընթանում, մեզաջակցում են քաղաքական գործիչները և գործարարները: Ինձ հաջողվեց պատկառելի գումար հավաքել վերջերս Երևանում կայացած երկու բարեգործական համերգներից", – ասել է Իէն Գիլանը:
"Մենք նաև համատեղ գաղափարունենք Թոնի Այոմիի հետ: Վերադառնալով Հայաստանից [2009 թվականիհոկտեմբերին], մենք որոշեցինքգրել մեկկամերկու երգև ստեղծելհատուկ խումբ` Who Cares անվանմամբ, որըելույթ կունենամիջոցների հավաքագրմանհամար: Մենք դեռևս տարբերակներ ենք քննարկում` կապված խմբի կազմի հետ, սակայն կարևոր քայլ արդեն արել ենք, սկսելով երգերը գրելուց: Ես վերջերս այցելեցի Թոնիին, և մենք մեկ-երկու բավականին լավ երգեր ձայնագրեցինք: Հույս ունեմ, մոտ ժամանակներս մենք կձայնագրենք դրանք պատշաճ ձևով և կկարողանանք ավելի շատ միջոցներ հավաքել Գյումրիում դպրոցի վերականգնման նախագծի օգտին:Կարծում եմ, Հայիթիին օգնելուձերգաղափարը հրաշալի է, քանի որ մենք բոլորս ցնցված ենքայնտեղ կատարվածիողբերգական հետևանքներից: Միևնույնժամանակ, ես կարծումեմ, որ ավելիլավէիմ բոլոր ջանքերն ուղղել այնտեղ, որտեղ դրանք առավել արդյունավետ են: 20 տարի անց մենք դեռևս անելիք ունենք Հայաստանում", – հայտարարել է Իէն Գիլանը:
Մեդիամաքս գործակալությունը հանդես էր եկել որպես Երևանում մարտի 26-ին ու 27-ին Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ Իէն Գիլանի բարեգործական համերգների կազմակերպիչ: Համերգներից ստացված հասույթը (18 մլն 327 հազ. դրամ) կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի շենքի կառուցմանը:

16 Апрель 2010 - 12:38 AMT
Группа Гиллана и Айомми будет называться “Who Cares”: она будет собирать средства для армянской школы
Вокалист Deep Purple Ян Гиллан заявил, что создаст вместе с Тони Айомми специальную рок-группу “Who Cares” с целью сбора средств для восстановления музыкальной школы в Армении.
Как сообщает агентство Медиамакс, Ян Гиллан сказал об этом, отвечая на вопрос посетителя своего сайта о возможности записи ремикса песни “Smoke on the water” в помощь Гаити, пострадавшего после землетрясения. Вокалист Deep Purple отметил, что релиз новой версии песни “Smoke on the water”, записанной в 1989 году с участием мировых рок-звезд в пользу Армении, состоится в ближайшее время.
“20 лет спустя мы все еще пытаемся помочь Армении. В наших планах – восстановление музыкальной школы в городе Гюмри, который, как и Спитак, был разрушен. Тогда погибло 25.000 человек, и Бог знает сколько раненных и бездомных осталось после землетрясения. Мне удалось собрать приличную сумму, после недавних двуx благотворительныx концертов в Ереване”, – сказал Ян Гиллан.
“У нас с Тони Айомми есть совместная идея. Возвращаясь из Армении (в октябре 2009 года), мы решили написать одну или две песни, и организовать специальную группу под названием “Who Сares”, которая будет выступать для сбора средств. Пока мы обсуждаем различные варианты относительно состава группы для каждого выступления. Недавно я был у Тони, и мы записали пару неплохих песен. Надеюсь, что в ближайшее время мы запишем их и сможем собрать больше денег в пользу этого проекта. Согласен, ваша идея помочь Гаити замечательна. Все мы шокированы трагическими последствиями землетрясения. Однако, я думаю, что лучше направить все мои усилия туда, где они наиболее эффективны. Спустя 20 лет в Армении все еще есть работа для нас”, – заявил Ян Гиллан.
Агентство Медиамакс выступило организатором благотворительных концертов Яна Гилана с Государственным филармоническим оркестром Армении в Ереване 26 и 27 марта. Вырученная от концертов сумма (18 млн 327 тыс. драмов) будет направлена на строительство здания для музыкальной школы N 6 в Гюмри.
Генеральным спонсором концертов выступил сотовый оператор ВиваСелл-МТС, партнером – авиакомпания bmi.