100 հայ և 100 վրացի ուսանողների ուսումը, որոնք քննություններից բարձր միավորներ են հավաքել, վճարելու է պետությունը
Առաջին անգամ Հայաստանի և Վրաստանի պատմության մեջ Երևանի լեզվաբանական համալսարանում բացվելու է վրացերենի ամբիոն: Քարթվելագիտության ամբիոն բացելու մասին որոշումն ընդունվել էր երկու երկրների կրթության նախարարների` Դմիտրի Շաշկինի և Արմեն Աշոտյանի կողմից ապրիլի 16-ին Թբիլիսիում:
Կողմերը քննարկել նաև կրթության, նոր ուսումնական ծրագրերի ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, որոնք շահավետ պայմաններ են առաջարկում են ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին բուհ ընդունվելու համար:
Նույն աղբյուրի տվյալներով, 2010-ին Վրաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները վրացական բուհեր են ընդունվելու ընդհանուր քննության հիման վրա: Դիմորդներն ընդունվելիս անցնելու են վրացերեն լեզվի մեկամյա դասընթաց, ինչը թույլ կտա հետագայում ուսումը շարունակել վրացերենով: 100 հայ և 100 վրացի ուսանողների ուսումը , որոնք քննություններից բարձր միավորներ են հավաքել, վճարելու է պետությունը:

16 Апрель 2010 - 13:50 AMT
Впервые в истории Грузии и Армении в Ереванском институте иностранных языков будет открыта кафедра грузинского языка. Решение об открытии кафедры картвелологии было принято министрами образования двух стран Дмитрием Шашкиным и Арменом Ашотяном на встрече в Тбилиси 16 апреля.
Стороны также обсудили перспективы развития сотрудничества в сфере образования, новые учебные программы, которые предлагают представителям нацменьшинств льготные условия при поступлении в вузы.
По сведениям того же источника, В 2010 году по инициативе президента Грузии, представители нацменьшинств будут приниматься в грузинские вузы на основе экзамена по общим навыкам. При поступлении абитуриенты пройдут годичный курс изучения грузинского языка, что позволит им в дальнейшем продолжить учебу на грузинском языке. Учебу 100 армянских и 100 азербайджанских студентов, получивших на экзаменах высокие баллы, оплатит государство.