16 Ապրիլ 2010 - 15:05 AMT
Արենիի քարանձավում (Հայաստան) հնէաբանները հայտնաբերել են պղնձե դարի (էնեոլիթի) ամենահին կոշիկը, որը պատկանում է մ.թ.ա. 3600-3500 թթ., հաղորդել է Հայաստանի ԳԱԱ-ի հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը` ապրիլի 16-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
“Այն չափազանց կարևոր գտածո է`ամբողջությամբ պահպանված: Այս հնագիտական գտածոյի եւ դրա ժամանակակից նմուշի միջև ոչ մի տարբերություն չկա ո’չ որակի, ո’չ գործվածքի տեխնիկայի և ոչ էլ նախշերի առումով: Այս կոշիկը մինչ օրս հայտնաբերված կոշիկներից ամենահին հնագիտական գտածոն է”, – ընդգծել է Պավել Ավետիսյանը:

В пещере Арени (Армения) археологами обнаружена самая старая обувь (трех) периода энеолита, которая датируется 3600-3500 гг. до н.э., сообщил директор института археологии и этнографии Национальной Академии наук Армении Павел Аветисян на пресс-конференции 16 апреля в Ереване.
“Это исключительно важная находка – полностью сохранившийся артефакт. Между данной археологической находкой и его современными аналогами нет практически никакого различия как по качеству и технике вязки, так и рисунку.
Данная обувь является самой старой археологической находкой из всех видов обуви, которые были обнаружены до сегодняшнего дня”, – подчеркнул Павел Аветисян.