Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 14-17-ը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել հանրապետության կուսակցությունների, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են մայիսի 23-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրությունների հետ կապված հարցեր:
ԼՂՀ ղեկավարն ընդգծել է, որ գալիք ընտրությունները քաղաքական պատասխանատու իրադարձություն են հանրապետության համար, և իշխանության բոլոր թևերը, տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետք է անեն ամեն ինչ` ապահովելու ընտրությունների կազմակերպման բարձր մակարդակը և պատշաճ ընթացքը, յուրաքանչյուր կուսակցության և անկուսակցական թեկնածուի համար ստեղծելով հավասար ու արդար մրցակցության պայմաններ:
Բակո Սահակյանը ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցություններին և պատգամավորության թեկնածուներին կոչ է արել ընտրարշավը վարել քաղաքակիրթ ձևով, կառուցողական մթնոլորտում, օրենսդրության և բարոյական նորմերին համապատասխան:
Նախագահը նշել է, որ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն իրենց վերապահված լիազորությունների շրջանակներում կապահովեն ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրությունների կազմակերպումն ու անցկացումը, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

President of the Artsakh Republic (NKR) Bako Sahakyan held a number of meetings with leaders of political parties, chairman of the Central Election Commission and heads of local self-government from April 14 to 17 to discuss the parliamentary elections to be held on May23, 2010.
Describing the upcoming elections as a politically responsible event for the republic, NKR President urged all those responsible to ensure a proper course of the elections, creating equal and fair competition conditions for every party and unaffiliated candidates.
Mr. Sahakyan called on all the parties and candidates to conduct their campaigns in a civilized manner and constructive atmosphere within the law and moral norms.
“The authorities of the Artsakh Republic would spare no effort to secure organization and conduction of free, fair and transparent elections,” he said, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.