Ապրիի 17-ին Կուբանի Սլավյանսկ քաղաքում (Կրասնոդարի շրջան) կայացավ "Հայոց ցեղասպանությունն ու Արևմտյան Հայաստանը" խորհրդաժողովը: Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի "Երկրամաս" թերթի Տեղեկատվական կենտրոնը, խորհրդաժողովին մասնակցում էին շրջանում գործող հայկական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում կայացավ "Երկրամաս" թերթի կողմից պատրաստված Հայոց ցեղասպանության մասին փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսը:
Զեկույցներով հանդես եկան Կուբանի Սլավյանսկի Միջազգային բարեկամության Ակումբի նախագահ Անաիդա Մելտոնյանը ("Հայոց ցեղասպանությունը` պատմությունը և մեր օրերը"), "Համշեն" Կենտրոնի նախագահ, Ապշերոնսկ քաղաքի պատգամավորների քաղաքային խորհրդի պատգամավոր Արտավազդ Թուլումջյանը ("Հայերը Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում այսօր") և Ռուսաստանի հայերի "Երկրամաս" թերթի գլխավոր խմբագիր, Արևմտյան Հայաստանի Հայկական Ազգային Խորհրդի ներկայացուցիչ Տիգրան Թավադյանը ("Հայ ժողովրդի տարածքային իրավունքների վերականգնման մասին"):
Խորհրդաժողովի արդյունքներով Կրասնոդարի շրջանի Օրենսդրական ժողովի պատգամավորներին ուղղված դիմում ընդունվեց` Թուրքիայի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման մասին համապատասխան հայտարարություն ընդունելու ճանապարհով XX դարասկզբին հայ ժողովրդի դեմ իրագործված հանցագործության փաստի առնչությամբ իրենց վերաբերմունքը արտահայտելու կոչով:
Կուբանի Սլավյանսկի հայ համայնքի և Ռուսաստանի հայերի "Երկրամաս" թերթի կողմից կազմակերպված խորհրդաժողովը տեղի ունեցավ Սլավոնական Պետական Մանկավարժական Ինստիտուտի նիստերի դահլիճում:

В городе Славянск-на-Кубани (Краснодарский край) 17 апреля состоялась конференция «Геноцид армян и Западная Армения». Как сообщает Информационный Центр газеты армян России «Еркрамас», в конференции приняли участие представители действующих в регионе армянских общественных организаций.
В рамках конференции состоялась презентация документального фильма о Геноциде армян, подготовленного газетой «Еркрамас».
С докладами выступили председатель Клуба Интернациональной дружбы Славянска-на-Кубани Анаида Мелтонян («Геноцид армян: история и современность»), председатель Центра «Амшен», депутат городского совета депутатов города Апшеронска Артавазд Тулумджян («Армяне в Турции и Западной Армении сегодня») и главный редактор газеты армян России «Еркрамас», представитель Армянского Национального Совета Западной Армении Тигран Тавадян («О восстановлении территориальных прав армянского народа»).
По итогам конференции было принято обращение к депутатам Законодательного собрания Краснодарского края, с призывом высказать свое отношение к факту Геноцида армян в Турции путем принятия соответствующего заявления о признании и осуждении преступления, совершенного против армянского народа в начале ХХ века. Конференция, организованная Армянской общиной Славянска-на-Кубани и газетой армян России «Еркрамас», прошла в актовом зале Славянского Государственного Педагогического Института.