Ուրուգվայի պետական դպրոցներում նոր ուսումնական տարում 6-րդ դասարանի աշակերտներին Հոլոքոսթից բացի պատմելու են նաև Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ծրագրի նախաձեռնողն է Ուրուգվայի զբոսաշրջության փոխնախարար հայազգի Լիլիան Քեշիշյանը, որն անցյալ տարի հանդես էր եկել համապատասխան առաջարկով:
“Հայերիս համար շատ կարևոր է, որպեսզի ուրուգվայցիների երիտասարդ սերունդը իմանա ճշմարտությունը Հայոց ցեղասպանության մասին: Միայն Ցեղասպանության ճանաչումով կարելի է կանխարգելել դրա կրկնությունը”,- ասել է Լիլիան Քեշիշյանը “Կոմիտաս” ռադիոժամին տված հարցազրույցում (Մոնտեվիդեո):
Նա նաև հաղորդել է, որ պատրաստվում է նմանատիպ ծրագրի դասավանդման առաջարկով հանդես գալ երկրի ավագ դպրոցների համար` հատուկ կազմված դասագրքերով:

В государственных школах Уругвая с нового учебного года шестиклассникам кроме Холокоста будут рассказывать и о Геноциде армян.
Школьную программу о Геноциде армян по госзаказу составили четыре педагога.
Инициатором программы является замминистра туризма Уругвая Лилиан Кешишян (армянка по происхождению), которая в прошлом году выступила с соответствующим предложением.
“Для нас, армян, очень важно, чтобы молодое поколение уругвайцев знало историческую правду о Геноциде Армян. Только признанием Геноцида можно будет предотвратить его повторение”,- отметила Лилиан Кешишян в интервью радиопрограмме “Комитас” (Монтевидео).
Он также сообщила, что собирается выступить с предложением о преподавании аналогичной программы в старших школах страны по специально составленным учебникам.