Հայաստանն առաջին անգամ բարձրացրեց Հայոց ցեղասպանության հարցը 1965թ. և այդ օրվանից ի վեր այն որոշակի զարգացում է ապրել, սակայն այսօրվա իրավիճակն ամբողջովին տարբերվում է նախորդ փուլերից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, պատմաբան Սուրեն Մանուկյանը: Ըստ նրա, Հայաստանն այլևս չպետք է որևէ մեկին ապացուցի Հայոց ցեղասպանության փաստը: “Նույնիսկ այն երկրները, որոնք պաշտոնապես չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, կասկածի տակ չեն դնում Ցեղասպանության փաստը, այլ անում են դա քաղաքական նկատառումներից ելնելով”,-ասել է Մանուկյանը` հավելելով, որ երկրին արդեն պետք է բարձրացնի Թուրքիայի պատասխանատվության և փոխհատուցման հարցը: Այս համատեքստում նա որպես օրինակ բերել է հրեաների գործունեությունը Հոլոքոսթի ճանաչման և Գերմանիային պատասխանատվության կանչելու առումով: Ընդ որում, նա նշել է, որ երիտթուրքերին արդեն դատել է ռազմական դատարանը 1919թ. և մահապատժի դատապարտել նրանց պարագլուխներին` “Թուրքիային համաշխարհային պատերազմի մեջ ներքաշելու և հայ ժողովրդին ոչնչացնելու համար”:
Ընդ որում, մեկնաբանելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հվանականությունն ԱՄՆ-ի կողմից, Մանուկյանը, հիմնվելով ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշման վրա, որը 1975թ. բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել է, որ դրանով իսկ ԱՄՆ-ն 1975թ. ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը”:

19 April 2010 - 11:02 AMT
Armenia for the first time raised the issue of Genocide in 1965. Discussions have been held since then, however, the present-day situation is quite different, said Suren Manukyan, deputy director of the Armenian Genocide Museum Institute.
“Armenia doesn’t need to prove the fact of Genocide any more. Even those countries, which refrain from official recognition due to political reasons, do not doubt that the massacre of Armenians in 1915 constituted Genocide,” Mr. Manukyan told reporters on April 19.
He also reminded that Young Turk leaders stood trial and were sentenced to death in 1919 for “involvement of Turkey in WWI and annihilation of the Armenian population.”
Commenting on the possibility of recognition of the Armenian Genocide by the U.S. this year, Mr. Manukyan said that the U.S. recognized the Genocide in 1975, when the Congress passed a relevant resolution.