Հայաստանն առաջին անգամ բարձրացրեց Հայոց ցեղասպանության հարցը 1965թ. և այդ օրվանից ի վեր այն որոշակի զարգացում է ապրել, սակայն այսօրվա իրավիճակն ամբողջովին տարբերվում է նախորդ փուլերից: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, պատմաբան Սուրեն Մանուկյանը: Ըստ նրա, Հայաստանն այլևս չպետք է որևէ մեկին ապացուցի Հայոց ցեղասպանության փաստը: “Նույնիսկ այն երկրները, որոնք պաշտոնապես չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, կասկածի տակ չեն դնում Ցեղասպանության փաստը, այլ անում են դա քաղաքական նկատառումներից ելնելով”,-ասել է Մանուկյանը` հավելելով, որ երկրին արդեն պետք է բարձրացնի Թուրքիայի պատասխանատվության և փոխհատուցման հարցը: Այս համատեքստում նա որպես օրինակ բերել է հրեաների գործունեությունը Հոլոքոսթի ճանաչման և Գերմանիային պատասխանատվության կանչելու առումով: Ընդ որում, նա նշել է, որ երիտթուրքերին արդեն դատել է ռազմական դատարանը 1919թ. և մահապատժի դատապարտել նրանց պարագլուխներին` “Թուրքիային համաշխարհային պատերազմի մեջ ներքաշելու և հայ ժողովրդին ոչնչացնելու համար”:
Ընդ որում, մեկնաբանելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հվանականությունն ԱՄՆ-ի կողմից, Մանուկյանը, հիմնվելով ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշման վրա, որը 1975թ. բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել է, որ դրանով իսկ ԱՄՆ-ն 1975թ. ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը”:

19 Апрель 2010 - 11:02 AMT
Армения впервые подняла вопрос Геноцида армян в 1965 году и с тех пор этот вопрос пережил определенный этап развития, но нынешняя ситуация полностью отличается от предыдущих этапов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил замдиректора Музея-института Геноцида армян Сурен Манукян. По его словам, у Армении нет больше необходимости доказывать кому-либо факт Геноцида армян. “Даже те страны, которые официально не признают Геноцид армян, не ставят под сомнение сам факт Геноцида, они его не признают по политическим соображениям”, – сказал Манукян, добавив, что страна уже должна поднять вопрос ответственности и компенсации со стороны Турции. В этом контексте он привел в пример деятельность евреев в вопросе признания Холокоста и привлечения к ответственности Германию за совершенное преступление. При этом он напомнил, что лидеров младотурков уже судили военным судом в 1919 году и приговорили к смертной казни «за втягивание Турции в мировую войну и уничтожение армянского народа».
Говоря о возможности признания Геноцида армян со стороны США, Манукян сказал, что считает, что США еще в 1975 году признали Геноцид армян”, приведя решение Конгресса США от 9 апреля 1975 года.