19 Ապրիլ 2010 - 11:04 AMT
Էդուարդ Ափրամյան. Այն ուժերը, որոնք չեն կարող պաշտպանել ջավախահայերի շահերը, չեն կարողանա պաշտպանել նաև ՀՀ քաղաքացիներին
Ապրիլի 20-ին 15:00-ին Ազգային նոր պաhպանողական շարժումը (ԱՆՊՇ) հանրահավաք կանցկացնի ՀՀ Վրաստանի դեսպանատան շենքի մոտ, որն ուղղված է Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհրդի աջակցությանը` մայիսին Վրաստանում կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների շեմին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային նոր պաhպանողական շարժման առաջնորդ Էդուարդ Ափրամյանը:
Ըստ Ափրամյանի, Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը միակ կազմակերպությունն է, որն արծարծում է տարածաշրջանի հայերի ազգային խնդիրները, որի պատճառով Վրաստանի իշխանությունները ճնշում են գործադրում կազմակերպության հանդեպ: “Հանրահավաքի նպատակն է ցույց տալ ինչպես Ջավախքի հայերին, այնպես էլ Վրաստանի իշխանություններին, որ վերոհիշյալ կազմակերպությունը մեծ աջակցություն ունի հայկական հասարակական և քաղաքական ուժերի շրջանում”,-ասել է նա:
Ափրամյանը նշել է նաև, որ իրենց ակցիային 8 կուսակցություն է միացել (այդ թվում նաև ՀՅԴ-ն, Հնչակյան Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, Ժողովրդական կուսակցությունը, “Հզոր հայրենիք” կուսակցությունը) և 48 հասարակական կազմակերպություններ: Նա նաև կոչ է արել Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին մասնակցել հանրահավաքին, քանի որ, ըստ նրա, այն ուժերը, որոնք չեն կարող պաշտպանել ջավախահայերի շահերը, չեն կարողանա պաշտպանել նաև ՀՀ քաղաքացիներին:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե արդյոք ՀՀ քաղաքական ուժերի աջակցությունը լրացուցիչ ճնշումների առիթ չի հանդիսանա վրաց իշխանությունների համար` նա ասել է, որ աջակցությունը միայն օգտակար կլինի և կկասեցնի Վրաստանի ղեկավարության հնարավոր ճնշումը:
Ինչպես նշել է Ափրամյանը, մինչ այժմ Հայաստանի ղեկավարությունը բավարար ուշադրություն չէր դրաձնում Ջավախքի հայերի խնդիրներին, ինչը նեղ մտածողության ու այսպես կոչված բիզնեսի շահերի արդյունք է: “Մեր իշխանությունները պետք է գիտակցեն, որ Վրաստանում կա կոմպակտ բնակվող հայ համայնք, որը կարող է ճնշման գործոն հանդիսանալ այդ երկրի նկատմամբ: Սակայն այս պահի դրությամբ, մենք հակառակն ենք տեսնում`Վրաստանն է օգտագործում հայ համայնքի առկայությունն որպես Հայաստանի հանդեպ ճնշման գործոն”,-ասել է նա:

20-го апреля 15:00 Национальное неконсервативное движение Армении (ННДА) проведет у здания посольства Грузии в РА митинг, который направлен на содействие Совету армянских общественных организаций Самцхе-Джавахети и Квемо Картли перед предстоящими муниципальными выборами в Грузии в конце мая. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер Национального неконсервативного движения Армении Эдуард Абрамян.
По словам Абрамяна, Совет армянских общественных организаций Самцхе-Джавахети и Квемо Картли является единственной организацией, которая поднимает национальные проблемы армян региона, из-за чего власти Грузии оказывают давление на него. “Митинг преследует цель показать как армянам Джавахка, так и грузинским властям, что вышеуказанная организация имеет большую поддержку среди армянских общественных и политических сил”, – заметил он.
Абрамян также сообщил, что к их акции присоединилось 8 партий (в том числе АРФ Дашнакцутюн, Социал-демократическая партия “Гнчак”, Народная партия, партия “Могучая родина”) и 48 общественных организаций. Он также призвал все политические силы Армении принять участие в митинге, так как, по его словам, силы, которые не в состоянии защитить интересы армян Джавахка, не смогут защитить и граждан РА.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, не станет ли поддержка Совета армянских общественных организаций Самцхе-Джавахети и Квемо Картли со стороны политических сил Армении поводом для дополнительного давления со стороны грузинских властей, он заметил, что поддержка только пойдет на пользу и пресечет возможное давление руководства Грузии.
Как заметил Абрамян, до сих пор недостаточное внимание руководства Армении к проблемам армян Дажвахка являлось результатом узкого мышления и так называемых интересов бизнеса. “Наши власти должны осознавать, что в Грузии существует компактно населенная армянская община, которая может стать фактором давления на эту страну. Но на данный момент мы наблюдаем обратное явление, то есть, Грузия использует армянскую общину как фактор давления на Армению”, – заметил он.