Հայ-թուրքական արձանագրություններն արդեն վաղուց մեռել են կամ դրա եզրին են: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, Թուրքիան սկսեց հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը միայն մեկ նպատակով` սկզբում պառակտել Հայաստանն ու Սփյուռքը, իսկ հետո` Սփյուռքը ներսից, ինչի մասին են վկայում թուրքական կողմի վերջին հայտարարություններն այն մասին, որ իրենք մտադիր են հանդիպել միայն այն հայկական կազմակերպությունների հետ, որոնք կոշտ դիրքորոշում չունեն: “Թուրքիայի հիմնական նպատակն է` թուլացնել հայությանը”,-ասել է Վ.Հովհաննիսյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ միակ ելքը ստեղծված իրավիճակից ստորագրություններն ետ կանչելն է: “Արձանագրությունները հակասում են Հայաստանի շահերին, և մենք պետք է դուրս գանք այդ գործընթացից: Սակայն դա չի նշանակում, թե մենք պետք է դադարեցնենք երկխոսությունը Թուրքիայի հետ. ուղղակի բանակցությունները չպետք է վարել Թուրքիայի թելադրած պայմաններով”,-ասել է Վ.Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ իրական չի համարում հայ-թուրքական սահմանի բացումն առանց Արձանագրությունների վավերացման:
Անդրադառնալով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցին Վաշինգտոն` Հովհաննիսյանն ասել է, որ կայացած հանդիպումները շատ հարցեր անպատասխան թողեցին, սակայն ընդհանուր առմամբ, այցը դրական էր:

19 Апрель 2010 - 11:08 AMT
Армяно-турецкие Протоколы уже давно умерли или находятся на грани этого. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованисян. По его словам, Турция начала процесс нормализации армяно-турецких отношений с целью – сначала внести раскол между Арменией и Диаспорой, а потом и внутри самой Диаспоры, о чем и свидетельствует последние заявления турецкой стороны, о том, что они намерены провести встречи только с теми армянскими организациями, которые не настроены более жестко. “Основная цель Турции – ослабить армянство”, – отметил Ваан Ованисян.
При этом он отметил, что единственный способ выйти из сложившейся ситуации – отзыв Арменией своей подписи под Протоколами. “Данные Протоколы противоречат интересам Армении, и мы должны выйти из данного процесса. Но это не означает, что мы должны прекратить диалог с Турцией, просто переговоры не должны вестись теми правилами, которые нам диктуют ”, – подчеркнул Ваан Ованисян, добавив, что не считает реальным открытие армяно-турецкой границы без ратификации Протоколов. При этом он не исключил возможность нового раунда в армяно-турецком процессе без подписания Протоколов.
Касаясь визита президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтон, Ованнисян сказал, что состоявшиеся встречи не дали ответа на многие вопросы, но в целом визит был положительный.