19 Ապրիլ 2010 - 11:13 AMT
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը, մասնակցելով "Ազգային գրադարանային շաբաթին", ՄԱԿ-ի ավելի քան 6000 հրատարակություն նվիրեց Հայաստանի ազգային գրադարանին` համայնքային գրադարաններին բաշխելու նպատակով: Այս նախաձեռնությանն աջակցում են ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչությունը Հայաստանի ազգային գրադարանի հետ համատեղ "Ազգային գրադարանային շաբաթվա" (ապրիլի 12-19) ու Գրքի և հեղինակային իրավունքի համաշխարհային օրվա (ապրիլի 23) շրջանակներում:
"Համայնքային գրադարանները Հայաստանի որոշ քաղաքներում հաճախ միակ մշակութային կենտրոններն են և նրանք ֆինանսավորման ու նոր գրականության կարիք ունեն; Այս գրադարանների բարդ իրավիճակը ՄԱԿ ՀՏՎ-ի ուշադրության կենտրոնում է և մենք ուրախ ենք աջակցել Հայաստանի ազգային գրադարանի և գրադարանային ասոցիացիայի ջանքերին: Այժմ լրագրողները, ուսանողները, տեղի իշխանություններն ու հետազոտողները հնարավորություն կունենան մոտիկից ծանոթանալ ՄԱԿ-ի հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն հրատարակություններին",- ասաց ՄԱԿ-իմշտականհամակարգող ԴաֆինաԳերչևան:
"Շնորհակալ ենք ՄԱԿ ՀՏՎ-ին մեզ միանալու և գրքի այս հիանալի նվիրատվությունը կազմակերպելու համար: ՄԱԿ ՀՏՎ-ի նվիրատվությունը համայնքային գրադարաններին շատ արժեքավոր է, քանի որ այս գրադարանները միշտ նոր նյութերի կարիք ունեն և համայնքների բնակիչները հաճախ վերջին լուրերի ու հրատարակությունների մատչելիության հնարավորություն չունեն", ընդգծեց Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը:
ՄԱԿ-իհայաստանյան գրասենյակի բոլորգործակալությունները, հիմնադրամներնու ծրագրերը մասնակցեցին այս կոչին ու նվիրեցին գրքեր համայնքային գրադարանների համար: Ազգային գրադարանի "Շրջիկ գրադարան" ավտոբուսը եկավ ՄԱԿ-ի շենք` նվիրատվությունը ստանալու:
Հայաստանի ՄԱԿ ՀՏՎ-ննաև նպաստել է ՄԱԿ-ի 2 ավանդապահ գրադարանների ստեղծմանն ու հետագա գործունեությանը Հայաստանում. մեկը Հայաստանի Ազգային գրադարանում, մյուսը` Երևանի Պետական Համալսարանում:

Армянский офис ООН, приняв участие в мероприятии “Неделя библиотек”, проводимой в Армении с12 по 19 апреля, передал в дар Национальной библиотеке Армении (НБА) более 6 тысяч изданий ООН на армянском, русском и английском языках с целью их распространения в библиотеках всех десяти областей Республики Армения.
“В некоторых городах Армении областные библиотеки являются единственными центрами культуры и остро нуждаются в финансировании и получении новых книг. Сложное положение этих библиотек находится в центре внимания Управления общественной информации ООН, и мы рады содействовать усилиям НБА и Армянской библиотечной ассоциации”,- отметила постоянный координатор ООН Дафина Герчева.
Поблагодарив армянский офис ООН за сотрудничество, директор Национальной библиотеки Армении Давид Саркисян, отметил: “Данная инициатива имеет чрезвычайную важность, и мы надеемся на дальнейшее сотрудничество.
Книги будут доставлены в областные библиотеки Армении автобусом НБА “Передвижная библиотека”. Общественное Информационное управление ООН поспособствовало созданию в Армении двух традиционных библиотек ООН: в Национальной библиотеке Армении и Ереванском государственном университете.