20 Ապրիլ 2010 - 05:58 AMT
Աշխատանքային այցով Մոսկվա է ժամանել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը առանձնազրույց կունենա Հայաստանի նախագահի հետ: Կքննարկվեն ռուս-հայկական դաշնակցային համագործակցության մի շարք հարցեր, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցերը:
“Ռուսական կողմը, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի իր կարգավիճակը, չի նվազեցնում միջնորդական ջանքերի ակտիվությունը, որի շնորհիվ նաև որոշակի առաջաընթաց է գրանցվել կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցմանգործում: Ռուսաստանը մտադիր է հետագայում ևս անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Երևանին ու Բավքին փոխընդունելի որոշումների որոնման մեջ և պատրաստ է հավանություն տալ այն տարբերակին, որը կգոհացնի հակմարտող բոլոր կողմերին, իսկ փոխզիջումային պայմանավորվածություն ձեռք բերելու դեպքում պատրաստ է հանդես գալ որպես կարգավորման երաշխավոր”,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Նախագահները կքննարկեն նաև Ռուսաստանի ու Հայաստանի տնտեսական համագործակցությունը, որտեղ գլխավորը կլինի համագործակցությունը էներգետիկ ոլորտում:
Բացի այդ, ինչպես հաղորդել է աղբյուրը Կրեմլում, “ռուսական կողմը հետևողական միջոցներ է ձեռնարկում Հայաստանի արտաքին տրանսպորտային կապերը կարգավորելու ուղղությամբ”:
Մեդվեդև-Սարգսյան հանդիպումը երրորդն է այս տարվա ընթացքում: Նախագահներն արդեն երկու անգամ շփվել են Մոսկվայում և Սոչիում: Երկրորդ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Անցյալ տարի Մեդվեդևն ու Սարգսյանը հանդիպել են յոթ անգամ:

В Москву с рабочим визитом прибыл президент Армении Серж Саргсян. Президент России Дмитрий Медведев проведет с президентом Армении переговоры в формате "один на один", в ходе которых будет рассмотрен ряд актуальных вопросов российско-армянского союзнического партнерства, вопрос урегулирования карабахского конфликта и армяно-турецких отношений.
"Российская сторона, в том числе с учетом своего статуса сопредседателя Минской группы ОБСЕ, не снижает активности посреднических усилий, во многом благодаря которым было достигнуто определенное продвижение в согласовании основных принципов урегулирования. Россия намерена и в дальнейшем оказывать необходимое содействие Еревану и Баку в поиске взаимоприемлемых решений и готова поддержать тот вариант выхода из конфликта, который устроит все вовлеченные стороны, а в случае достижения компромиссной договоренности выступить гарантом урегулирования", – отмечается в сообщении Кремля.
Президенты обсудят и экономическое сотрудничество России и Армении, главным в котором остается взаимодействие в энергетической области.
Кроме того, как сообщил источник в Кремле "российская сторона предпринимает последовательные меры в целях нормализации внешних транспортных связей Армении".
Сегодняшняя встреча Медведева и Саргсяна станет третьей в этом году. Ранее президенты дважды общались – в Москве и в Сочи. Во второй встрече участвовал также президент Азербайджана Ильхам Алиев. В прошлом году Медведев и Саргсян встречались семь раз.