Ապրիլի 22-ին ի հիշատակ Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում կստեղծվի “Հիշատակի այգի”: Նախաձեռնությունը պատկանում է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին:
“Հիշատակի այգու”ստեղծման նպատակով Արևմտյան Հայաստանից բերվել է 95 տնկի, որոնք կտնկվեն Ծիծեռնակաբերդի տարածքում: Նախաձեռնությունը մեծապես կարևորվում է մեզ համար, քանի որ այն ուղղված է ոչ միայն սերունդների ճիշտ բնապահպանական դաստիարակությանը, այլ նաև ազգի պատմական հիշողության պահպանմանը”,-նշել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ղեկավար Ռուբեն Խաչատրյանը ապրիլի 20-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն իր հերթին ընդգծել է. “Յուրաքանչյուր հայի պարտքն է հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Մասնակցությունն այս քարոզարշավին ընկերությունն իր պարտքն է համարում: Դրանից բացի, մենք Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին կնվիրենք 20 հրատարակություն, որտեղ ընդգրկված են ականատեսների հիշողությունները` ինչպես հայերի, այնպես էլ Օսմանյան կայսրությունում գործող դիվանագետների հիշողությունները”:
“Ծիծեռնակաբերդը” զբաղեցնում է շուրջ 100 հա, ինչն ինքնին թելադրում է համալիրի կանաչ գոտին պահպանելու անհրաժեշտությունը: Նախատեսում ենք ծառերին փակցնել տեղեկատվական ցուցանակներ, որոնք կպատմեն այցելուներին Հայաստանի հարուստ բնաշխարհի մասին”,-հաղորդել է թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:

22 апреля на территории Мемориального комплекса памяти жертв Геноцида армян “Цицернакаберд” будет создан “Сквер памяти”. Инициаторами создания “Сквера памяти” являются Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей, компания VivaCell-MTS и Музей-институт Геноцида.
“Для создания “Сквера памяти” из Западной Армении привезено 95 саженцев, которые будут посажены на территории “Цицернакаберда”. Данная инициатива для нас имеет большое значение, так как она нацелена не только на правильное экологическое воспитание поколений, но и на сохранение исторической памяти нации”, – отметил руководитель Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян 20 апреля в ходе пресс-конференции в Ереване.
Генеральный директор компании VivaCell-MTS Ральф Йирикян в свою очередь подчеркнул: “Долг каждого армянина – чтить память жертв Геноцида армян. Участие компании в данном проекте считаем нашим долгом. И помимо участия в создании “Сквера памяти”, мы подарим Музею-институту Геноцида двадцать изданий, в которые включены воспоминания очевидцев: армян, а также представителей дипкорпусов, действующих в Османской Империи”.
“Цицернакаберд занимает территорию более 100 га, что само по себе диктует необходимость сохранения зеленной зоны комплекса. Планируем прикрепить на деревья информационные дощечки, которые посетителям парка расскажут о богатой флоре Армении”, – сообщил директор Музея-института Айк Демоян.