20 Ապրիլ 2010 - 10:57 AMT
Ապրիլի 20-ին Երևանում տեղի է ունեցել “Հայաստան” համահայկական հիմնադրամի նախագահ Արա Վարդանյանի հանդիպումը Վալերի Բրյուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի (ԵՊԼՀ) ուսանողների հետ:
“Ինձ համար շատ կարևոր է ուսանողների կարծքիը “Հայաստան” հիմնադրամի գործունեության մասին երկու պատճառով` առաջինը, ես ինքնս այս համալսարանի շրջանավարտ եմ, և երկրորդը, նրանց պետք է հետաքրքրի այն ուղին, որն անցել է հիմնադրամը հիմնադրման պահից”,-ասել է Վարդանյանը` հավելելով, որ միանգամից ցանկանում է ցրել որոշ կանխակալ կարծիքներ հիմնադրամի գործունեության մասին:
Ըստ Արա Վարդանյանի, այն կարծիքը, թե հիմնադրամի տարբեր ծրագրերի համար միջոցները ստացվում են միայն Սփյուռքից, սխալ է. “Հայաստանի համար ծանր տարիներին հայաստանաբնակ մեր հայրենակիցները չէին կարող բարեգործական նվիրատվություններ անել, ուստի միջոցները իրոք հիմնականում ստացվում էին Սփյուռքից, սակայն այսօր պատկերը միանգամայն այլ է”:
Նա հերքել է նաև այն կարծիքը, որ հիմնադրամը զբաղվում է միայն Արցախի բարեկարգմամբ: “Մենք հավասար քանակով նախագծեր ենք իրականացնում ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում: Այժմ մենք հիվանդանոց ենք կառուցում Սյունիքի, Տավուշի և այլ մարզերում: Սակայն այսօր մեր առջև երկու գլխավոր խնդիր կա` Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու Արցախի Հանրապետության անկախության իրավաբանական ճանաչումը: Արցախը պետք է դառնա անկախ և զարգացած հանրապետություն, գուցե նույնիսկ ավելի զարգացած, քան Հայաստանը: Ուստի մեր ուշադրությունն Արցախի հանդեպ չափազանց կարևոր է նաև համաշխարհային հանրության համար”:

20 апреля в Ереване состоялась встреча председателя Всеармянского фонда Айастан Ара Варданяна со студентами Ереванского государственного лингвистического университета (ЕГЛУ) им. Валерия Брюсова.
“Для меня очень важно мнение студентов о деятельности фонда “Айастан” по двум причинам: во-первых, я сам являюсь выпускником данного университета, а во-вторых, им должен быть интересен тот путь, который прошел фонд со времени своего основания”,- отметил в своей приветственной речи Ара Варданян, добавив, что сразу хочет развеять несколько превратных мнений о фонде.
По словам Ара Варданяна, мнение о том, что средства на выполнение различных проектов фонда поступают только за счет диаспоры, ошибочно: “В тяжелые для Армении годы наши соотечественники не могли жертвовать деньги на благотворительность, поэтому средства действительно поступали из диаспоры, однако сегодня картина совершенно иная”.
Он опроверг также мнение о том, что фонд занимается благоустройством только Республики Арцах: “Мы осуществляем равное количество проектов как в Армении, так и в Арцахе. Сейчас мы осуществляем строительство больниц в Сюникской, Тавушской и других областях Армении. Однако сегодня перед нами стоят две главные задачи: признание Геноцида армян и признание де-юре независимости Республики Арцах. Арцах должен стать независимой и развитой республикой, быть может, даже более развитой, чем Армения. Поэтому наше внимание к Арцаху очень важно и для мировой общественности”.