“Չեմ կարծում, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ին հայկական համայնքին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում կասի “ցեղասպանություն” բառը”,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: “Ինձ պետք չէ, որպեսզի ԱՄՆ նախագահը կամ Կոնգրեսը կամ ուրիշ երկրի ինչ-որ խորհրդարան ինձ ասի այն, ինչ ես արդեն գիտեմ”,- ասել է Կիրակոսյանը: Նրա խոսքերով, առավել կարևոր հարց է Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Այդ առումով հայ փորձագետը կարևոր նշանակություն է տվել նրան, որ պատմության մեջ առաջին անգամ Ստամբուլում թուրքական մտավորականության ներկայացուցիչները կհարգեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին` Կիրակոսյանն ասաց, որ ապրիլի 24-ը միակ օրն է, երբ ողջ աշխարհի հայությունը միավորվում է, բայց դա բավարար չէ: “Որտե՞ղ էր հայությունը 2008-ի մարտի 1-ին: Ինչու հայերը չեն միավորվում ժողովրդավարության կամ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում”,- ասել է հայ փորձագետը: Միաժամանակ նա նշեց, որ Սփյուռքի ներկայացուցիչների համար մինչ օրս շատ դժվար է ապրել Հայաստանում: Սփյուռքի ներկայացուցիչը չպետք է մարդ լինի, որն ամռանը մեկ շաբաթով գալիս է Հայաստան, նա պետք է ավելի կապված լինի իր հայրենիքի հետ: Ամոթ է, որ մենք մատների վրա կարող ենք հաշվել Սփյուռքի ներկայացուցիչներին, որոնք մշտական բնակություն են հաստատել Հայաստանում”,- ասել է Կիրակոսյանը:

«Я не думаю, что президент США Барак Обама 24 апреля в своем обращении к армянской общине Америки использует термин “геноцид”», – сказал на пресс-конференции в Ереване директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян. “Мне не надо, чтобы президент или Конгресс США или какой-либо парламент другой страны, сказал мне то, что я уже знаю”, – отметил Гирагосян. По его словам, наиболее важным вопросом является признание Геноцида армян со стороны Турции. В этом контексте армянский эксперт придал особое значение тому, что впервые за всю историю в Стамбуле, представители турецкой интеллигенции почтят память жертв Геноцида армян.
При этом обращаясь к отношениям Армения-Диаспора, Гирагосян сказал, что 24 апреля- единственный день, когда армянство во всем мире объединяется, но этого не достаточно. «Где было армянство 1 марта 2008 года? Почему армяне не объединяются в вопросах демократии или прав человека», – сказал армянский эксперт. При этом он заметил, что представителям Диаспоры по сей день очень сложно жить в Армении. “Представитель Диаспоры не должен быть человеком, который летом на одну неделю посещает Армению, он должен быть более связан со своей родиной. Стыдно, что мы на пальцах можем пересчитать представителей Диаспоры, постоянно живущих в Армении”, – сказал Гирагосян.