“Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստն ակնհայտ է: Սովորաբար այն երկրները, որոնք չեն ցանկանում կամ վախենում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ասում են հետևյալը. Թուրքիան կարևոր է մեզ համար, ուստի մենք սխալ ենք համարում այդ քայլին գնալը: Դա պատմական դրդապատճառ է”,- Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված “Պատմական հիշողությունը և ժամանակակից իրողութունները” Երևան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքերով, քաղաքական խաղերն օրինաչափ են և դրանցում ցեղասպանության հարցն օգտագործվելու է: Անդրադառնալով հայկական կողմից հնարավոր զիջումներին` Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ սկսած 1991-ից Հայաստանը գնացել է փոխզիջման`հայտարարելով Անկարայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու պատրաստակամության մասին: “Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախապայման գոյություն չունի: Խնդիրները Թուրքիայում են”,- ասել է քաղաքագետը: Նա կասկած հայտնեց, որ մինչև ապրիլի 24-ն ինչ-որ բան տեղի կունենա հայ-թուրքական գործընթացում, բայց դրանից հետո կողմերը որոշակի դադար կվերցնեն, այնուհետև դեպքերն ինչ-որ կերպ կզարգանան: “Կճնշեն արդյոք Վաշինգտոնը, Մոսկվան և Բրյուսելը Թուրքիային Արձանագրությունների վավերացման հարցում, պարզ կդառնա, բայց Հայաստանն ինքնուրույն կերպով Անկարային ճնշել չի կարող: Ապրիլի 24-ից հետո պարզ կլինի, թե Թուրքիայի վրա ճնշում լինելու է, թե ոչ: Եթե այո, ապա ապրիլի 24-ից հետո կարելի է սպասել գործընթացի վերականգնման, հնարավոր է` այլ տեսքով”,- ասել է Ա. Իսկանդարյանը:

“Исторический факт Геноцида армян очевиден. Обычно, те страны, которые не желают или опасаются признания Геноцида армян, говорят следующее: Турция важна для нас, и поэтому мы считаем неправильным идти на этот шаг. Это политическая мотивация”,- в ходе видеомоста Ереван-Москва к 95-ой годовщине Геноцида армян в Османской империи «Историческая память и современные реалии», заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, политические игры закономерны и в них вопрос геноцида также будет использоваться. Касаясь возможных уступок с армянской стороны, Александр Искандарян заявил, что Армения, начиная с 1991 года, пошла на компромисс, объявив о готовности установить дипломатические отношение с Анкарой без предусловий. “Предусловия признания Геноцида армян Турцией не существуют. Проблемы находятся в Турции”,- сказал политолог. Он выразил сомнение относительно того, что до 24 апреля произойдет что-либо в армяно-турецком процессе, но, по мнению политолога, после этой даты стороны возьмут определенную паузу, а потом события будут каким-то образом развиваться. “Будут ли Вашингтон, Москва и Брюссель давить на Турцию для ратификации Протоколов, посмотрим, но Армения самостоятельно давить на Анкару не может. После 24 апреля будет понятно, будет ли на Турцию оказано давление или нет. Если да, то после 24 апреля можно ожидать возобновления процесса, может и в другом виде”,- подчеркнул директор Института Кавказа.