“Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստն ակնհայտ է: Սովորաբար այն երկրները, որոնք չեն ցանկանում կամ վախենում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ասում են հետևյալը. Թուրքիան կարևոր է մեզ համար, ուստի մենք սխալ ենք համարում այդ քայլին գնալը: Դա պատմական դրդապատճառ է”,- Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված “Պատմական հիշողությունը և ժամանակակից իրողութունները” Երևան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքերով, քաղաքական խաղերն օրինաչափ են և դրանցում ցեղասպանության հարցն օգտագործվելու է: Անդրադառնալով հայկական կողմից հնարավոր զիջումներին` Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ սկսած 1991-ից Հայաստանը գնացել է փոխզիջման`հայտարարելով Անկարայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու պատրաստակամության մասին: “Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու նախապայման գոյություն չունի: Խնդիրները Թուրքիայում են”,- ասել է քաղաքագետը: Նա կասկած հայտնեց, որ մինչև ապրիլի 24-ն ինչ-որ բան տեղի կունենա հայ-թուրքական գործընթացում, բայց դրանից հետո կողմերը որոշակի դադար կվերցնեն, այնուհետև դեպքերն ինչ-որ կերպ կզարգանան: “Կճնշեն արդյոք Վաշինգտոնը, Մոսկվան և Բրյուսելը Թուրքիային Արձանագրությունների վավերացման հարցում, պարզ կդառնա, բայց Հայաստանն ինքնուրույն կերպով Անկարային ճնշել չի կարող: Ապրիլի 24-ից հետո պարզ կլինի, թե Թուրքիայի վրա ճնշում լինելու է, թե ոչ: Եթե այո, ապա ապրիլի 24-ից հետո կարելի է սպասել գործընթացի վերականգնման, հնարավոր է` այլ տեսքով”,- ասել է Ա. Իսկանդարյանը:

21 April 2010 - 10:24 AMT
Director of Caucasus Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said that the historical fact of the Armenian Genocide is irrefutable.
“Usually, those countries, which do not want to recognize the Armenian Genocide or avoid it, say that Turkey is important for them, thus, they do not consider taking this step to be correct. This is a political motivation,” Mr. Iskandaryan said during Historical Memory and Contemporary Reality Yerevan-Moscow space bridge dedicated to the 95th anniversary of the Armenian Genocide.
According to him, political games are normal and the issue of Genocide will also be used in them. Referring to Armenia’s possible concessions, Mr. Iskandaryan stated that Armenia has made a compromise since 1991, declaring its willingness to establish diplomatic relations with Ankara without preconditions.
He voiced doubts with respect to any development of the Armenian-Turkish process until April 24. According to him, the sides will take some break after this date; while there will be some developments after that. “We shall wait to see whether Washington, Moscow or Brussels will exert pressure on Turkey for the Protocol’s ratification, but Armenia cannot exert pressure on Ankara itself. After April 24, it will become clear whether pressure will be exerted on Turkey, or not. If yes, the dialogue may be resumed after April 24,” the Director of Caucasus Institute stressed.