“Ախալցխայի երիտասարդները, առաջնային կարևորություն տալով զգացմունքներին, ծրագրված սադրանքի զոհ են դարձել, որի արդյունք մեծ իրարանցում է բարձրացել այն ապատեղեկատվության շուրջ, թե վրացիները քանդում են Սբ Երևման եկեղեցին”,-ասել է Հայ Առաքելական եկեղեցու վիրահայոց թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Վազգեն Միրզախանյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Ըստ նրա, եկեղեցին և հարակից 3 հա տարածքը 2009թ. Վրաստանի իշխանությունները 99 տարով փոխանցել են Վրաստանում Վատիկանի կաթոլիկ եկեղեցուն, որի ներկայացուցիչն է Ջուզեպե Պազոտոն:
“Ըստ համապատասխան պայմանագրի, Վրաստանում Վատիկանի կաթոլիկ եկեղեցին պարտավորվել է վերականգնել Սբ Երևման եկեղեցին ու բարեկարգել տարածքը: Դա էլ այս իրարանցման պատճաը դարձավ: Սակայն, ինչպես հաղորդեց մեզ Ջ.Պազոտոն, վերականգնողական աշխատանքները կիրականացվեն ըստ վերականգնման նորմերի, ինչը, բնականաբար, չպետք է դժգոհություն առաջացնի”,-նշել է արքեպիսկոպոսը:
Ինչպես հաղորդել է Վ.Միրզախանյանը, հղում անելով ճարտարապետության պատմության մասնագետ Սամվել Կարապետյանի հետազոտություններին, հայ առաքելական Սբ.Երևման եկեղեցին, հիմնված VII-րդ դարում, իսկ որոշ աղբյուրներով` XII-XIV դարում, 1770թ. ֆրանսիացի կաթոլիկների ջանքերով վերածվեց կաթոլիկ եկեղեցու, իսկ 1828թ. ռուս-թուրքական պատերազմի ժամանակ վնասվեց: Ավելի ուշ Սբ Երևման եկեղեցին վերականգնվել է և ծառայել է կաթոլիկ հայերին:

22 Апрель 2010 - 10:43 AMT
“Молодые люди, проживающие в Ахалцихе, придавая первостепенную важность эмоциям, поддались на запланированную провокацию, вызвавшую большой ажиотаж вокруг дезинформации, что грузины разрушают армянскую церковь Сурб Еревман (Св. Богоявления) в Ахалцихе”, – сообщил предводитель Грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви (ААЦ), архиепископ Вазген Мирзаханян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По его словам, церковь и прилегающая территория в 3 гектара в 2009 году властями Грузии были переданы на 99 лет Католической церкви Ватикана в Грузии, представителем которого является Джузеппе Пазото.
“Согласно соответствующему договору, Католическая церковь Ватикана в Грузии обязуется восстановить церковь Сурб Еревман и благоустроить территорию. Выполнение данного обязательства и стало поводом для ажиотажа. Однако, как сообщил нам Джузеппе Пазото, восстановительные работы будут реализоваться в соответствии с нормами реставрации, что естественно не должно вызвать недовольства”,- отметил архиепископ.
Как сообщил архиепископ Вазген Мирзаханян, ссылаясь на исследования историка архитектуры Самвела Карапетяна, армянская апостольская церковь Сурб Еревман, основанная согласно некоторым источникам в VII векe, а по другим источникам – в XII-XIV веках, в 1770 году силами приезжих французских католиков была превращена в католическую, а в 1828 году в ходе русско-турецкой войны была повреждена. Позже церковь Сурб Еревман была восстановлена и служила армянам, принявшим католичество.