Հայաստանի խորհրդարանի քաղաքական կոալիցիոն ուժերի հայտարարությունը կարելի է դիտարկել որպես դեմարշ` ուղղված ոչ միայն Թուրքիային, այլև համաշխարհային հանրությանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանը հստակորեն հասկացրել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը երկար չի կարող մնալ ներկա իրավիճակում: “Հիմնախնդիրն առկախ կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններ չեն եղել: Այդ ընտրությունները լինելու են 2011 թ.”, – ասել է հայ քաղաքագետը:
Միևնույն ժամանակ Իսկանդարյանը գտնում է, որ ազգին ուղղված ՀՀ նախագահի ուղերձում հնչել են այն բոլոր դրույթները, որոնք առկա են խորհրդարանական խմբակցությունների հայտարարության մեջ:
“Այն, որ թուրքական կողմը հրաժարվում է խելամիտ ժամկետներում վավերացնել արձանագրություններն առանց նախապայմանների, իմաստազրկում է արձանագրությունների վավերացման գործընթացը ՀՀ ԱԺ-ում շարունակելը: Մենք անհրաժեշտ ենք համարում սառեցնել գործընթացը և խորհրդարանի օրակարգից հանել այդ փաստաթղթերի քննարկումը, քանի դեռ թուրքական կողմը չի համաձայնի գործընթացը շարունակել առանց նախապայմանների”, – ասված է ՀՀ ԱԺ քաղաքական մեծամասնության հայտարարության մեջ:

22 April 2010 - 11:28 AMT
Director of Caucasus Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said that the statement by the Armenian ruling coalition can be viewed as a demarche both against Turkey and against the international community.
“Armenia clearly suggested that the Armenian-Turkish normalization cannot remain in the current state for a long time,” Mr. Iskandaryan told a PanARMENIAN.Net reporter. “The problem will remain unresolved until parliamentary elections take place in Turkey in 2011,” he said.
Besides, Mr. Iskandaryan believes that in his address the Armenian President will voice all the provisions that were included in the statement by parliamentary groups.
“As Turkey refrains from ratifying the Protocols without any preconditions within reasonable terms, the ratification of Protocols by the Armenian National Assembly becomes senseless. In our opinion, the process should be frozen and the discussion of these documents should be withdrawn from the parliament’s agenda, until Turkey agrees to continue the process without preconditions,” reads the statement issued by the political majority of the RA National Assembly.