Մեկ տարի է անցել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի վերաբերյալ Հայաստան-Թուրքիա-Շվեյցարիա համատեղ հայտարարությունից: Այս ընթացքում հրապարակվել, հանրային քննարկման են ներկայացվել և ստորագրվել այդ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված երկու արձանագրությունները: Այդ մասին այսօր Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալհայ ժողովրդին հղված հեռուստաուղերձում հայտնել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նրա խոսքով, այդ փաստաթղթերը տևական ժամանակ է արդեն Հայաստանի և Թուրքիայի խորհրդարաններում են` սպասելով վավերացման:
"Հայաստանը մշտապես ի ցույց է դրել իր հետևողական նվիրվածությունը հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին` հասնելով մինչև արձանագրությունները Ազգային Ժողովի օրակարգում ընդգրկելը: Ողջ աշխարհին մենք ցույց տվեցինք մեր սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցում` հանդես գալով միայն կառուցողական դիրքերից: Մենք հայտարարեցինք նաև, որ Թուրքիայի կողմից արձանագրությունները, պայմանավորվածության համաձայն, առանց նախապայմանների և ողջամիտ ժամկետներում վավերացման դեպքում Հայաստանի խորհրդարանի կողմից դրանց վավերացման տապալումը բացառվում է",- նշել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, այսօր եկել է «ողջամիտ ժամկետներում» ասածը և «առանց նախապայմանների» գործելաոճը գնահատելու ժամանակը: "Դրանք ոչ միայն Հայաստանի, այլ գործընթացի մեջ ներգրավված բոլոր միջնորդների, մեր բոլոր միջազգային գործընկերների կողմից սահմանված չափանիշներ են: Մեկ տարի շարունակ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից նախապայմանների լեզվով շարադրված հրապարակային խոսքերի պակաս չի զգացվել, մեկ տարի շարունակ Թուրքիան ամեն ինչ արել է ժամանակ ձգելու և գործընթացը տապալելու համար: Հետևաբար մեր եզրակացությունն ու դիրքորոշումն էլ միանշանակ է. Թուրքիան պատրաստ չէ սկսված գործընթացը շարունակել և առանց նախապայմանների, արձանագրությունների տառին համապատասխան քայլերով առաջ շարժվել",- ընդգծել է նա:
Հայաստանի նախագահը հայտարարել է, որ ողջամիտ ժամկետները ավարտվել են: "Ամեն գնով ապրիլի 24-ն անցկացնելու թուրքական գործելաոճը պարզապես անընդունելի է: Մենք անընդունելի ենք համարում նաև Հայաստան-Թուրքիա երկխոսությունն ինքնանպատակ դարձնելու անիմաստ ձեռագիրը և այս պահից սկսած` հարաբերությունների կարգավորման ներկա փուլը համարում ենք սպառված: Այս ընթացքում Թուրքիայի հետ սկսված գործընթացի ապագայի վերաբերյալ ես քննարկումներ եմ ունեցել և շարունակում եմ դրանք Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի, Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի, ինչպես նաև եվրոպական մի շարք կառույցների մեր գործընկերների հետ: Ես շնորհակալ եմ նրանց` մեր նախաձեռնությանը ցուցաբերած օժանդակության, գործընթացին սատարելու և դրա առաջընթացին միտված ջանքերի համար: Չեմ թաքցնում, մեր գործընկերները հորդորել են ինձ շարունակել գործընթացը, հորդորել են չկանգնեցնել այն",- նշել է Սարգսյանը` ավելացնելով, որ հարգելով նրանց, նրանց ջանքերն ու անկեղծ ցանկությունները, կոալիցիոն գործընկերների հետ և Անվտանգության խորհրդում քննարկումներից հետո, վճռել է առայժմ դուրս չգալ գործընթացից, այլ միայն կասեցնել արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը:
Սերժ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ դա է պահանջում հայ ժողովրդի ազգային շահը: "Հայաստանը կպահպանի արձանագրությունների տակ իր ստորագրությունը, որովհետև ցանկանում է պահպանել հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունները և որովհետև ցանկանում է խաղաղություն: Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները կարգավորելու մեր քաղաքական նպատակները մնում են ուժի մեջ, և մենք կդիտարկենք առաջ շարժվելու հարցը, երբ համոզվենք, որ Թուրքիայում կա համապատասխան մթնոլորտ և երբ Անկարայում կտեսնենք հարաբերությունների կարգավորմանը վերստին պատրաստ առաջնորդություն",- ասել է նա` ավելացնելով, որ ի լուր աշխարհի հայտարարելով, որ Հայաստանի և Թուրքիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականների 2008 թվականի սեպտեմբերյան հանդիպումից սկսված գործընթացի այս փուլը Հայաստանի համար այլևս ավարտված է, միևնույն ժամանակ շնորհակալություն է հայտնում Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլին` այս ողջ ընթացքում ցուցաբերած քաղաքական կոռեկտության և այն դրական հարաբերությունների համար, որ ձևավորվեցին երկու երկրների ղեկավարների միջև:
Հայաստանի նախագահը կարևորել է, որ երկու օրից հայ ժողովուրդը նշելու է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության` Հայոց մեծ եղեռնի 95-րդ տարելիցը: "Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մեր պայքարը շարունակվում է, և եթե Թուրքիայում որոշ շրջանակներ փորձում են օգտագործել մեր անկեղծությունն ի վնաս մեզ, օգտագործել այս գործընթացը` խուսափելու համար ապրիլի 24-ի իրականությունից, ապա նրանք լավ պետք է իմանան` ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանությունը խորհրդանշող օր է, բայց այն որևէ կերպ չի սահմանափակում դրա միջազգային ճանաչման ժամանակացույցը",- նշել է նա:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն պետություններին, կազմակերպություններին ու անհատներին, ովքեր զորակցում են հայ ժողովրդին մարդկության դեմ ուղղված ոճիրների դատապարտման ու կանխման գործում: "Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև պատմական ճշմարտության վերականգնման համար պայքարող թուրք մտավորականներին, ովքեր կիսում են մեր ցավը: Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի նախաշեմին մենք բոլորին կոչ ենք անում հիշել, որ պետական մակարդակով մշակված ծրագրով և միայն հայ լինելու համար հրի ու սրի մատնված 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը ողջ մարդկության առջև դեռ շարունակում է ճանաչման ու դատապարտման պահանջ դնել",- ամփոփել է Հայաստանի նախագահը:

22 Апрель 2010 - 15:17 AMT
Армения считает нынешний этап процесса нормализации армяно-турецких отношений завершенным. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в ходе телеобращения к народу. “С момента подписания совместного заявления Армения-Турция-Швейцария о нормализации армяно-турецких отношений прошел год. За все это время были обнародованы и представлены на общественные обсуждения Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений. Эти Протоколы уже длительное время находятся в парламентах Армении и Турции и ожидают ратификации. Армения всегда проявляла готовность и приверженность процессу нормализации отношений и включила Протоколы в повестку НС РА. Мы даже заявили, что в случае ратификации Протоколов со стороны Турции без предусловий, согласно достигнутой договоренности, провал их ратификации в армянском парламенте просто исключен. Сегодня пришло время для оценки заявлений о “разумных сроках” и методе работы “без предусловий". На протяжении целого года Турция делала все для затягивания и провала процесса. Следовательно, наша позиция и заключение однозначны. Турция не готова продолжить начатый с Арменией процесс и двигаться вперед без предусловий и в соответствии с духом Протоколов”,- сказал глава армянского государства.
Серж Саргсян заявил, что с точки зрения Армении “разумные сроки” уже закончились. Глава Армении отметил, что на протяжении всего процесса с Турцией Ереван провел и проводит обсуждения по данному вопросу с лидерами США, Франции, России и руководителями европейских структур. “Мои коллеги призывали меня продолжить процесс с Турцией и не приостанавливать его. Уважая их усилия и искренние намерения, после обсуждений, проведенных с коалиционным партиями и Советом Безопасности, мы решили пока не выходить из процесса, а только приостановить процесс ратификации Протоколов. Уверен, что этого требуют наши национальные интересы”,- подчеркнул президент Армении.
Он сообщил, что Армения сохранит свою подпись под Протоколами, поскольку желает сохранить возможности для нормализации отношений с Турцией и желает мира. “Политические цели по нормализации армяно-турецких отношений остаются в силе, и мы рассмотрим вопрос продвижения процесса тогда, когда убедимся, что в Турции царит соответствующая атмосфера и что Анкара готова к нормализации отношений”,- сказал Серж Саргсян. Заявив, что нынешний этап процесса нормализации армяно-турецких отношений, начавшийся в сентябре 2008 года, для Армении завершен, Серж Саргсян в тоже время поблагодарил своего турецкого коллегу за проявленную корректность в ходе всего процесса.
“Дорогие соотечественники, через 2 дня мы будем отмечать 95-ую годовщину первого геноцида XX века – Геноцида армян. Наша борьба по достижению международного признания Геноцида армян продолжается, и если в Турции определенные круги пытаются использовать нашу искренность в ущерб нам и для того, чтобы избежать реальности 24 апреля, они должны знать, что 24 апреля – день, символизирующий Геноцид армян, но это никак ни ограничивает временные рамки для международного признания Геноцида армян ”,- сказал глава армянского государства. Серж Саргсян поблагодарил все государства и организации, которые поддерживают Армению в деле предотвращения и осуждения преступления против человечества. Он также поблагодарил представителей турецкой интеллигенции, которые разделяют боль армянского народа. “В преддверии 95-й годовщины Геноцида армян мы призываем всех помнить о том, что разработанной на государственном уровне программой около полутора миллиона армян были истреблены только из-за того, что были армянами. Мы продолжаем требовать признания и осуждения”,- сказал президент Армении.