22 April 2010 - 17:13 AMT
Կրթության և գիտության նախարարությունն իրականացնում է բարձրագույն պրոֆեսիոնալ կրթության արմատական բարեփոխում` տնտեսությանը և հասարակությանը բարձրակարգ որակավորում ունեցող մասնագետներ տրամադրելու նպատակով, ասել է Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում: “21-րդ դարում ոչ մի պետություն չի կարող ապահովել ուժեղ տնտեսություն և ուժեղ հասարակություն առանց նոր որակյալ բարձրագույն կրթության”,- ասել է նա: Այդ նպատակով նախարարությունը մշակել է մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերի օրինագիծ, որը նախատեսում է պետպատվերի ձևավորման նոր մոտեցումներ և հավասար պայմանների ստեղծում մասնավոր և պետական բուհերի համար:
Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ Հայաստանի տարածքում այսօր գործում են մոտ 50 մասնավոր բուհեր, և դրանց թվով Հայաստանն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում Արևելյան Եվրոպայի երկրների շարքում: Նա նաև ավելացրեց, որ Հայաստանում մասնավոր բուհերի համակարգն այսօր միակն է, որը բավարար չափող պահանջված չէ հասարակության կողմից, “այստեղ իհարկե կարևոր դեր է խաղում կրթության որակը”:
Նա նաև հավելեց, որ 2011-ից մասնավոր բուհերը պետականի հետ հավասար դիմորդներ են ընդունելու միասնական պետական քննության հիման վրա, այլ ոչ թե հարցազրույցների և թեսթավորման: Բացի դրանից, պետական բուհերում վճարովի բաժիններում չի գործելու բանակի տարեկետման իրավունքը: “Դա լուրջ քայլ է պետական և մասնավոր բուհերի միջև մրցակցության հավասար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ”,- ասել է նա:
Բացի դրանից, նախարարի խոսքերով, պետպատվերը տարեցտարի ձևավորվել է իներցիայով, այլ ոչ թե այս կամ այն ոլորտում պետության առաջնային ուղղությունների հիմնա վրա, որի պատճառով պետպատվերի տեղերը գրեթե երկու անգամ կրճատվելու են: Ընդ որում վճարովի տեղերի քանակը 2010-2011թթ. ավելացել է 4000-ով և կազմել 20 500, 2009-ի 16 500-ի փոխարեն:
Բարձրագույն կրթության ոլորտում կա նաև մեկ այլ խնդիր` կապված պետության կողմից պատվերի վճարման հետ: “Երկար տարիների ընթացում պետությունը համարվել է խնդրահարույց գնորդ, որն այդ տեղերը գնում է արհեստականորեն իջեցված գներով` 4 անգամ քիչ, և այդ բեռն ընկել է բուհերի ուսերին”,- ասել է նա: Նա օրինակ է բերել Բժշկական համալսարանը, որտեղ ուսուցման շուկայական արժեքն ամեն տարի կազմում է 1 մլրդ դրամ, իսկ պետությունը վճարում է ընդամենը 248 000 դրամ: Ուստի պետպատվերի տեղերի կրճատումը թույլ կտա ապահովել շուկայական գնագոյացում, մասնավորապես, պետության կողմից “արդար” վճարում:
Արմեն Աշոտյանը նաև հայտնեց, որ կան մասնագետներ, որոնց առաջարկը շուկայում գերազանցում է պահանջարկը, և հակառակը: Ելնելով դրանից, նախարարությունն առաջարկում է կրճատել այնպիսի մասնագիտությունների պետպատվերը, ինչպիսիք են տնտեսագիտությունը, իրավաբանությունը, լեզվաբանությունը, և ավելացնել պետպատվերի տեղերը ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, հայագիտության, գյուղատնտեսության, մշակույի և արվեստի ոլորտներում:
Նմանատիպ բարեփոխումներ նախատեսված են նաև մագիստրատուրայի համար, իսկ պետպատվերի տեղերն այստեղ անփոփոխ են մնում` 1543 նախորդ տարիների համեմատ:

22 April 2010 - 17:13 AMT
Министерство образование и науки осуществляет коренное реформирование высшего профессионального образования с целью снабжения экономики и общества высококвалифицированными специалистами, сказал министр образования и науки Армении Армен Ашотян в ходе правительственного брифинга. «Ни одно государство в 21 веке не может обеспечить сильную экономику и сильное общество без качественно нового высшего образования», – сказал он. С этой целью министерство разработало законопроект по образовательным программам магистратуры и аспирантуры, предусматривающий новые подходы к формированию госзаказа и создания равных условий для конкуренции между частными и государственными ВУЗ-ми.
Глава министерства отметил, что на территории Армении на сегодняшний день действует порядка 50 частных ВУЗ-ов, и по их численности Армения занимает передовые позиции среди стран Восточной Европы. Он также добавил, что система частных ВУЗ-ов Армении на сегодняшний день является, пожалуй, единственной, которая недостаточно востребована со стороны общественности, «здесь конечно важную роль играет и качество образования».
Армен Ашотян сообщил, что с 2011 года частные ВУЗ-ы наравне с государственными обязаны будут принимать абитуриентов на основе единого госэкзамена, а не с помощью собеседований и тестирования. Помимо этого, по его словам, в государственных ВУЗ-ах на платном отделении не будет действовать привилегия по отсрочки от армии. «Это серьезный шаг в направлении создания равных условий для конкуренции между частными и государственными ВУЗ-ми», – подчеркнул он.
Помимо этого, по словам министра, госзаказ из года в год формировался по инерционной основе, а не исходя из приоритетных направлений государства по тем или иным сферам, в силу чего места по госзаказу будут сокращены практически вдвое. При этом число платных мест на 2010-2011гг. увеличено на 4000 и составило 20500 против 16500 – в 2009 году.
В сфере высшего образования есть также и другая проблема, связанная с оплатой заказа со стороны государства. «На протяжении многих лет государство является проблематичным покупателем, который покупает эти места по искусственно заниженным ценам – в 4 раза меньше, и эта ноша ложилась на плечи ВУЗ-а», – отметил он. В связи с этим Ашотян привел пример Медицинского университета, где рыночная стоимость обучения ежегодно обходится в 1 млн. драм, а государство платит всего лишь 248000 драмов. Поэтому, по мнению главы министерства, сокращение мест по госзаказу позволит обеспечить рыночное ценообразование, в частности, «справедливую оплату» со стороны государства.
Армен Ашотян также сообщил, что есть специализации, предложение которых на рынке труда превосходит спрос, и наоборот. Исходя из этого, Министерство предлагает сократить госзаказ на такие специальности, как экономика и юриспруденция, лингвистика, и увеличить места по госзаказу в таких сферах как физика, химия, биология, туризм, высокие технологии, арменоведение, сельское хозяйство, культура и искусство.
Аналогичные реформы, по словам министра, предусмотрены и для магистратуры, а число мест по госзаказу здесь останется неизменным – 1543 по отношению к предыдущим годам.