23 Ապրիլ 2010 - 11:02 AMT
“20-րդ դարի սկզբին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ 1.5 մլն հայերի հետ միասին կոտորվել է նաև 750 հազ. ասորի` այսինքն` այն ժամանակներում ասորական ժողովրդի կեսը, սակայն ասորիների ցեղասպանության մասին քչերն են խոսում”, – ապրիլի 23-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանում ասորական համայնքի առաջնորդ Ռազմիկ Խոսրոևը:
Նա նշել է, որ եթե Հայերի պարբերական ցեղասպանությունն ավարտվել է 1920-ական թվերին, ապա Ասորիների ցեղասպանությունը շարունակվում է մինչ այսօր. “Իրաքի պատերազմի ժամանակ այդ երկրում ասորական բնակչությունը կրճատվեց տասն անգամ: Դրա հետ միաժամանակ Իրաքում ոչնչացվում է ասորիների մշակութային ժառանգությունը”:
Խոսրոևի խոսքերի համաձայն, Ասորիների ցեղասպանության հարցի բարձրացման համար ամենամեծ խոչընդոտը պետականության բացակայությունն է, ինչը խանգարում է շատ խնդիրների իրականացմանը: Սակայն նա կարդաց ասորի ժողովրդի պահանջը`Թուրքիայի իրականացրած ասորի ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման մասին, որում մասնավորապես ասված է. “Ասորի ժողովուրդն այսօր պահանջում է, որ միջազգային ատյանները դատապարտեն Թուրքիային, որ ցեղասպանության հետևանքով տարածքների և նյութական արժեքների կորուստները հատուցվեն միջազգային նորմերի սահմաններում` մոռացության չմատնելով, որ ցեղասպանության մահացու վարակը մարդկության ապագան կանգնեցնում է վտանգի առաջ”:
“Ասորիները ցեղասպանության սգո 2 ամսաթիվ են հիշատակում` ապրիլի 24-ին և օգոստոսի 7-ին: Երկրորդ ամսաթիվը բոլոր զոհված ասորիների հիշատակի օրն է: Այդ օրն անվանում են “Սեմելի կոտորած”, քանի որ 1930 թ. օգոստոսի 7-ին Հյուսիսային Իրաքի Սեմել գյուղում ողջ-ողջ այրել են 3000 ասորու”, – ասել է Հայաստանում ասորական համայնքի անդամ, Ասորիների ցեղասպանության մասին պատմող 4 վավերագրական ֆիլմերի հեղինակ, ասորի Լինա Յակուբովան:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով` նա ասել է, որ ասորիների ամենամեծ համայնքը Իրաքում է` մոտ 1 մլն ասորի, սակայն Լինա Յակուբովան միաժամանակ ընդգծել է, որ այդ թվերը հավատ չեն ներշնչում: Քանակի մեծությամբ ասորական երկրորդ համայնքը ԱՄՆ-ում է, իսկ երրորդը` Ռուսաստանում:
Ռազմիկ Խոսրոևը նշել է, որ Իրաքից բացի ուրիշ ոչ մի երկրում ասորական համայնքը բարդություններ չունի, ավելացնելով, որ Հայաստանում ասորիներին ավելի մեծ ազատություն և լավ ապրելու հնարավորություն է տրված, քան այլ երկրներում, այդ թվում` Վրաստանում:

“Во время Геноцида армян в начале 20 века, наряду с 1.5 миллионами армян было истреблено также 750 тыс. ассирийцев, что составляло тогда половину ассирийского народа, однако о Геноциде ассирийцев мало кто говорит”,- сообщил предводитель ассирийской общины Армении Размик Хосроев на пресс-конференции 23 апреля. Он заметил, что если систематический Геноцид армян закончился в 1920-х годах, то Геноцид ассирийцев продолжается по сегодняшний день: “Во время иракской войны, ассирийское население Ирака сократилось в десятки раз. К тому же в этой стране уничтожается культурное наследие ассирийцев”.
По словам Хосроева, самая большая проблема для поднятия вопроса Геноцида ассирийцев является отсутствие государственности, что мешает реализации многих планов. Но он зачитал требование ассирийского народа по признанию Турцией Геноцида ассирийского народа, в котором, в частности говорится: “Ассирийский народ требует сегодня, чтобы международные инстанции осудили Турцию, чтобы потерянные вследствие Геноцида территории и материальные ценности были компенсированы в рамках международных норм”.
“Ассирийцы отмечают 2 траурные даты Геноцида, 24 апреля и 7 августа. Вторая дата – день памяти всех погибших ассирийцев. Этот день называют “Семелькой резней”, так как 7 августа 1930 года в селе Семел в Северном Ираке было заживо сожжено 3000 ассирийцев”,- рассказала член ассирийской общины Армении, автор 4 документальных фильмов о Геноциде ассирийцев Лина Якубова.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, она сообщила также, что самая крупная ассирийская община проживает в Ираке и ее число, согласно предоставленным данным, составляет один миллион человек, однако сама Лина Якубова подчеркнула, что не склонна доверять этим цифрам. Вторая по величине община проживает в США, а третья – в России.
Размик Хосроев подчеркнул, что ни в одной стране, кроме Ирака, у ассирийской общины нет политических проблем, добавив при этом, что в Армении ассирийцам предоставлено гораздо больше свободы и возможностей, чем во многих других странах, в том числе и в Грузии.