23 Ապրիլ 2010 - 12:17 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կասեցման մասին, Երևանի պատասխանն է Թուրքիայի “իմիտացիոն քաղաքականությանը”: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Ըստ նրա, թեև գործընթացը սառեցվեց, այն վերջնականապես չի ավարտվել, քանի որ Հայաստանը հետ չի կանչել արձանագրությունների տակ դրված իր ստորագրությունը: Ընդ որում, նա նշել է, որ դե-ֆակտո Թուրքիան վաղուց արդեն սառեցրել էր գործընթացը:
Հայ փորձագետը նշել է նաև, որ Հայաստանը նման քայլերի դիմեց հիմա, կանխելու համար ապրիլի 24-ի հետ կապված հնարավոր շահարկումները Թուրքիայի ու ԱՄՆ-ի կողմից: “Սառեցումը ինչ-որ չափով շահավետ է Թուրքիայի համար, քանի որ նա ժամանակ է շահում: Երբ նա լուծի իր ներքին հարցերը, երկիրը կկարողանա նոր կողմից մոտենալ հայ-թուրքական հաշտեցմանը”,-ասել է Մելքոնյանը` հավելելով, որ այս պահի դրությամբ Թուրքիան լարում է իր քաղաքական մեքենան` արժանի պատասխան գտնելու համար հայկական կողմի հայտարարությանը: “Ես կարծում եմ, որ Թուրքիայի պատասխանը կոշտ չի լինի”,-նշել է հայ փորձագետը` հավելելով, որ, հավանաբար, Թուրքիայի վարչապետը փորձում է այս հայտարարությունն օգտագործել որպես շահարկումների առարկա: “Սակայն, այդ փորձերը անհիմն են, քանի որ Հայաստանն, ի տարբերություն Թուրքիայի, աշխարհի աչքերում հանդես եկավ որպես առավել հուսալի գործընկեր”,-ասել է Ռուբեն Մելքոնյանը:
Հայ փորձագետն ասել է նաև, որ չի կարծում, թե վերջին իրադարձությունները հայ-թուրքական գործընթացում ինչ-որ ազդեցություն կունենան ղարաբաղյան կարգավորման վրա, քանի որ այն լիովին անկախ է այս գործընթացից:
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման կասեցման մասին:

23 Апрель 2010 - 12:17 AMT
Заявление президента Армении Сержа Саргсяна по поводу приостановления нынешнего этапа процесса нормализации армяно-турецких отношений, является ответом на «имитационную политику» Турции. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, хотя процесс и заморожен, он окончательно не завершен, поскольку Армения не отозвала свою подпись под Протоколами. При этом он заметил, что де-факто Турция уже давно заморозила процесс.
Армянский эксперт также отметил, что Армения предприняла подобные шаги именно сейчас, чтобы предотвратить предстоящие возможные спекуляции 24 апреля со стороны Турции или США. “Замораживание армяно-турецкого процесса в какой-то степени выгодно Турции, поскольку этим она выиграет время. После того, как она решит свои внутренние вопросы, страна сможет с новой стороны подойти к процессу нормализации армяно-турецких отношений”, – сказал Мелконян, добавив, что на данный момент Турция напрягает всю свою политическую машину, чтобы найти достойный ответ на заявление армянской стороны. “Я думаю, что ответ Турции не будет жестким”, – отметил армянский эксперт, добавив, что возможно, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган попытается использовать данное заявление в качестве предмета для спекуляций. “Но эти попытки не будут иметь основы, поскольку Армения в отличие от Турции предстала перед миром как более надежный партнер”, – сказал Рубен Мелконян.
Армянский эксперт также сказал, что не думает, что последние события в процессе нормализации армяно-турецких отношений будут иметь какое-либо влияние на процесс урегулирования карабахского конфликта, поскольку он полностью независим от данного процесса.
22 апреля президент Армении Серж Саргсян подписал указ о приостановлении процедуры ратификации подписанных армяно-турецких Протоколов 10-го октября в Цюрихе.