“Ավելի ճիշտ կլիներ հետ կանչել Հայ-թուրքական արձանագրությունների տակ դրված Հայաստանի ստորագրությունը և դրանով իսկ ավարտել այս փուլը` ցույց տալով, որ այս պայմաններում գործընթացը շարունակելն անհնար է”,-լրագրողներին է հայտարարել ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, եթե Թուրքիան փորձի մեղմացնել իր նախապայմանները, ապա, հնարավոր է, որ Հայաստանի վրա կրկին սկսեն ճնշում գործադրել արձանագրություններն այս տեսքով ստորագրելու համար: “Ամենակարևորեն է չվավերացնել այդ փաստաթղթերն այս տեսքով, չսառեցնել գործընթացը,-ասել է Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ Թուրքիայի ամենագլխավոր նախապայմանն այս փուլում, չհաշված գրավոր նախապայմանները, որ առկա են արձանագրություններում, վերաբերում են Ղարաբաղին:
“Այս փուլում կարող է ճնշում գործադրվել Հայաստանի վրա ղարաբաղյան հարցում, և այս պայմաններում պետությունն ու հանրությունը պետք է պատրաստ լինեն դիամակայել դրան”,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, դա ավելի հեշտ կլիներ անել, եթե ստորագրությունները հետ կանչվեին: “Ես հուսով եմ, որ հայ հանրությունը կկարողանա ստիպել պետությանը որևէ միակողմանի զիջում չանել Ղարաբաղի հարցում”,-ասել է Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին` Վահան Հովհաննիսյանն ասել է. “Քանի դեռ Հայաստանի ստորագրությունը շարունակում է մնալ Արձանագրությունների տակ, դա ազդում է նաև գործընթացի վրա: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը շարունակվում է, սակայն դանդաղ և դժվար, որի օրինակ կարող է ծառայել թիվ 252 բանաձևի քվեարկությունը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում: Եթե մեր ստորագրությունը չլիներ Արձանագրությունների տակ, քվեարկությունը բոլորովին այլ կերպ կընթանար:

“Было бы правильнее отозвать подписи под армяно-турецкими Протоколами и этим завершить нынешний этап, показывая, что в этих условиях продолжать процесс невозможно,- заявил журналистам руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
По его словам, если Турция попытается смягчить свои предусловия, то возможно, что на Армению опять начнут давить в вопросе ратификации Протоколов в нынешнем виде. “Самое главное – не ратифицировать документы в таком виде, не замораживать процесс,-сказал Ованнисян, добавив, что самое главное предусловие Турции в этом этапе, не считая письменных предусловий, существующих в Протоколах, относится к Карабаху.
“На этом этапе может начаться давление на Армению в Карабахском вопросе, и в этих условиях государство и общество должны быть готовы противостоять этому”,- подчеркнул Ованнисян. По его словам это было бы легче сделать, если бы подписи были отозваны. “Я надеюсь, что армянское общество сможет заставить государство не делать какие-либо односторонние уступки в вопросе Карабаха”,- отметил Ованнисян.
Касаясь вопроса международного признания Геноцида армян, Ваан Ованнисян сказал: “Пока подпись Армении остается под Протоколами, эти документы воздействуют на этот процесс. Процесс международного признания Геноцида продолжается, но медленно и довольно сложно, примером чего служит голосование за принятие резолюции 252 о признании Геноцида армян комитетом по иностранным делам Палаты представителей США. Если бы нашей подписи не было под Протоколами, голосование пошло бы совершенно иначе”.