24 Ապրիլ 2010 - 07:26 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ուղերձով` Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ուղերձով` Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է. “Այսօր ապրիլի 24-ն է: 95 տարի առաջ այս օրը պետականորեն մշակված ծրագրով սանձազերծվեց մի ոճրագործություն, որն իր ծավալով, հրեշավորությամբ ու հետևանքների ծանրությամբ նախադեպը չուներ ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև համաշխարհային պատմության մեջ: Հայերին բնաջնջելու ծրագիրն իրականացրեց Օսմանյան կայսրության պետական մեքենան իր բոլոր կառույցների միջոցով, որոնք գործում էին ըստ հստակ հրահանգների: 1915 թվականի այս օրը դարձավ սահմանագիծ: Հայ ժողովրդի հազարամյակների երթը ճեղքվեց, բաժանվեց երկու մասի` սահմանագծից առաջ և հետո”:
“Մեկ ու կես միլիոն զոհ, հայրենազրկված և տարագիր արված մի ողջ ժողովուրդ, հնամյա մշակույթի ոչնչացում. սա էր հայերի վերջին հետքերը ջնջելու մոլուցքն ու գաղափարախոսությունը պետական քաղաքականության վերածելու հետևանքը: Հաշվարկված էր, որ Մեծ եղեռնից հրաշքով փրկված հայության բեկորները չպետք է կարողանային ուշքի գալ ստացած հարվածից, պիտի լուծվեին հինգ մայրցամաքների միջև ձգվող հորձանուտում և կորցնեին իրենց ազգային ինքնությունն ու քաղաքական գործոն լինելու ունակությունը: Բայց մենք, որպես հավաքական ազգ և իբրև պետություն, մեր մեջ ուժ գտանք վերադառնալու միջազգային քաղաքական բեմ` ասելու համար, որ մենք շարունակում ենք մեր հավերժական ընթացքը և վճռական ենք` թույլ չտալու նման հանցագործությունների կրկնությունը:
Եվ մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր աշխարհի շատ ու շատ երկրներում, այդ թվում նաև Թուրքիայում, հասկանում են մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների կանխարգելման կարևորությունը և մեր կողքին են այդ պայքարում: Սա մի գործընթաց է, որի անխուսափելի ծավալումն այլընտրանք չունի:
Այսօր համայն հայության հետ ես գլուխ եմ խոնարհում Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք մեզ պատգամ են թողել` ապրել ու արարել հանուն բարու, գեղեցիկի, հանուն Հայոց հայրենիքի, մեր ազգային իղձերի և համայն մարդկության£ Մենք չե°նք ուրանալու նրանց հիշատակն ու պատգամը”,-ասված է նախագահի ուղերձում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

Президент Армении Серж Саргсян выступил с посланием в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян. Как сообщает пресс-служба президента, в послании говорится:
«Сегодня 24 апреля. 95 лет назад в этот день по разработанной государством программе произошло преступление, которое по своим масштабам, чудовищности и тяжести последствий не имело прецедентов не только в истории армянского народа, но и в мировой истории. Программа по уничтожению армянского народа осуществила государственная машина Османской империи, с помощью всех своих структур, которые действовали по четким приказам. Этот день 1915 года стал рубежом. Тысячелетний ход армянского народа дал трещину, разделившись на две части – до и после рубежа.
Полтора миллиона жертв, целый изгнанный народ оставшийся без родины, уничтожение древнейшей культуры – это были последствия превращения в государственную политику мании и идеологии уничтожения последних следов армян. Было рассчитано, что чудом спасшиеся осколки армянства, не должны были прийти в себя от удара, и должны были растворится в пучине, растянувшейся между пятью континентами, потерять свою национальную самобытность и способность быть политическим фактором. Но мы, как единый народ и как государство, нашли в себе силы вернуться на международную политическую арену, чтобы сказать, что мы продолжаем наш вечный ход и решительны, чтобы не допускать повторение таких преступлений. Мы благодарим всех тех, кто во многих странах мира, в том числе и в Турции, понимают важность предотвращения преступлений против человечества и поддерживают нас в этой борьбе. Дальнейшее развитие этого процесса не имеет альтернативы. Сегодня вместе со всеми армянами я преклоняю голову в память о невинных жертвах Геноцида армян. Они оставили нам завет – жить и жить во имя добра, красоты, во имя армянской родины, нашей мечты и во имя всего человечества. Мы не предадим их память и завет».