Ապրիլի 24-ի երեկոյան Երևանի պետական համալսարանի 60 ուսանողներ և Հայաստանի Թալինի շրջանի Թաթուլ գյուղի բնակիչները կշարունակեն Թաթուլ Կրպեյանի ավանդույթը և մեծ խարույկ կվառեն Արթին լեռան վրա` Արագած սարի հարավ-արևմտյան մասում, ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
“Ժամանակին Թաթուլ Կրպեյանը հիմնեց այս ավանդույթը: Խարույկը խորհրդանշում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հավերժ հիշատակը և բողոքի յուրօրինակ ակցիա է, որը հիշեցնում է թուրքերին մարդկության դեմ կատարված հանցագործության մաիսն, քանի որ Արտին լեռան խարույկը շատ լավ տեսանելի է Թուրքիայից: Եվ մենք պարտավոր ենք շարունակել այդ ավանդույթը, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը”,-նշել է ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Ցոլակ Հակոբյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Ըստ նրա, շարունակելով ավանդույթը, ԵՊՀ ուսխորհրդի անդամները Թաթուլ գյուղի բնակիչների հետ միասին ամեն տարի բարձրանում են Արտին լեռը` վառելու համար Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խարույկը:
“Դա ուղղակի մեր պարտքն է` հավաքվել այստեղ, հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և շարունակել ավանդույթը, որը հիմնել է Թաթուլ Կրպեյանը , քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել իր մեղքը”,-եզրափակել է նա:

24 Апрель 2010 - 07:51 AMT
Вечером 24 апреля 60 студентов Ереванского государственного университета и жители села Татул Талинского района Армении зажгут большой костер на горе Артин (на юго-западном склоне горы Арагац) в память жертв Геноцида армян.
“В свое время Татул Крпеян основал эту традицию. Костер символизирует вечную память жертв Геноцида армян и является своеобразной акцией протеста, напоминающей туркам о содеянном ими преступлении против человечества, так как зажженный на горе Артин огонь хорошо виден из Турции. И мы обязаны продолжать эту традицию до тех пор, пока Турция не признает Геноцид армян”,- отметил председатель студенческого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) Цолак Акопян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По его словам, продолжая традицию, члены Студенческого совета ЕГУ вместе с жителями деревни Татул Талинского района Армении каждый год поднимаются на гору Артин, чтобы зажечь костер памяти жертв Геноцида армян.
“Это просто наш долг – собраться здесь, почтить память жертв Геноцида армян и продолжить традицию, которую основал Татул Крпеян до тех пор, пока Турция примет свою вину”,- заключил он.