30 October 2001 - 17:52 AMT
ՆԱԽՔԱՆ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻՆ ՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆ ՑՈՒՑԱԲԵՐԵԼՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻՑ ՕԳՏՎԵԼԸ, ԱՄՆ-ի ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՊԱՐՏԱՎՈՐ Է ՀԻՄՆԱՎՈՐԵԼ ԻՐ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ԱՌՋԵՒ
Ինչպես տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, օրերս հայտնի են դարձել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցի մեղմացման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի Սենատի որոշման լրացուցիչ մանրամասները: Փաստաթղթում նշվում է, որ եթե նախագահը որոշի օգտագործել 907-րդ ուղղման գործողությունը դադարեցնելու Սենատի իրեն տրված իրավունքից, ապա նա պետք է երկու ամիս առաջ կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներ ուղարկի զեկույց, որտեղ նա պարտավոր է հիմնավորել իր գործողությունների նպատակահարմարությունը: Զեկույցում նա մանրամասն պետք է շարադրի նաեւ Ադրբեջանին տրամադրվող օգնության բնույթն ու քանակը, ներկայացնի երաշխիքներ, որ օգնությունը բացասաբար չի անդրադառնա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ուժերի հավասարակշռությանը, չի ազդի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների ընթացքին: Եվ միայն 60 օր հետո, երբ կոնգրեսի կոմիտեի անդամները կծանոթանան նախագահի բոլոր փաստարկներին, նա կարող է ստորագրել Ադրբեջանին օգնություն ցուցաբերելու հրամանագիրը:

30 October 2001 - 17:52 AMT
ПРЕЖДЕ, ЧЕМ ВОСПОЛЬЗОВАТЬСЯ ПРАВОМ ОКАЗЫВАТЬ ПОМОЩЬ АЗЕРБАЙДЖАНУ ПРЕЗИДЕНТ США ОБЯЗАН УБЕДИТЬ КОНГРЕССМЕНОВ В ЦЕЛЕСООБРАЗНОСТИ ЭТОЙ МЕРЫ
На днях стали известны дополнительные детали, касающиеся решения Сената США отоносительно смягчения санкций против Азербайджана. Как сообщает Армянский национальный комитет Америки, в документе оговаривается, что в случае, если президент решит воспользоваться предоставленным ему Сенатом правом временно приостановить действие 907-ой поправки, он должен будет за два месяца направить в соответствующие комитеты конгресса доклад, в котором обязан обосновать целесообразность своих действий. В докладе он также должен подробно изложить характер и количество помощи, предоставляемой Азербайджану, представить гарантии того, что помощь не скажется отрицательно на балансе сил между Азербайджаном и Арменией, не повлияет на ход переговоров, направленных на мирное урегулирование карабахского конфликта. И лишь через 60 дней после того, как члены комитетов конгресса ознакомятся со всеми аргументами президента он сможет подписать указ об оказании помощи Азербайджану.