24 Ապրիլ 2010 - 11:54 AMT
ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ Թուրքիան սկսեց հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը միայն մեկ նպատակով` սկզբում պառակտել Հայաստանն ու Սփյուռքը, իսկ հետո` Սփյուռքը ներսից, ինչի մասին են վկայում թուրքական կողմի վերջին հայտարարություններն այն մասին, որ իրենք մտադիր են հանդիպել միայն այն հայկական կազմակերպությունների հետ, որոնք կոշտ դիրքորոշում չունեն: “Թուրքիայի հիմնական նպատակն է` թուլացնել հայությանը”,-ասել է Վ.Հովհաննիսյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ միակ ելքը ստեղծված իրավիճակից ստորագրություններն ետ կանչելն է: Հովհաննիսյանը նաև նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին 252 բանաձևը կարող է քննարկվել ԱՄՆ Կոնգրեսի աշնանային նիստում:
Ապրիլի 20-ին աշխատանքային այցով Մոսկվա է մեկնել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Հայաստանի նախագահի հետ բանակցություններ է անցկացրել “տետ ա տետ” ձևաչափով, որի ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային գործընկերության մի շարք արդիական հարցեր, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցը և հայ-թուրքական հարաբերությունները:
Ապրիլի 21-ին Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ACNIS) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը Վաշինգտոնում առաջին քայլն էր, ոչ թե`վերջին: “Չի բացառվում, որ մայիսի վերջում կամ հունիսի սկզբին տեղի կունենա Սարգսյան-Էրդողան հերթական հանդիպումը”,-նշել է Ռ.Կիրակոսյանը
Հայոց ցեղասպանության հարցը շաղկապված է շատ պատմական թեմաների հետ, և բազում ժողովրդների հիշողությունը, այդ թվում նաև ռուս ժողովրդի հիշողությունը, ներառում է 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանության թեման: Այդ մասին Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված Երևան-Մոսկվա “Պատմական հիշողությունն ու ժամանակակից իրողությունները” խորագրով հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: “Շատ երկրներ և ժողովրդներ, որոնք օգնության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին, դարձան Արևմտյան Հայաստանի տարածքում կատարված այդ վայրագությունների ականատեսները”,-ասել է պատմաբանը:
Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստն ակնհայտ է: Սովորաբար այն երկրները, որոնք չեն ցանկանում կամ վախենում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ասում են հետևյալը. Թուրքիան կարևոր է մեզ համար, ուստի մենք սխալ ենք համարում այդ քայլին գնալը: Դա պատմական դրդապատճառ է: Նա կասկած հայտնեց, որ մինչև ապրիլի 24-ն ինչ-որ բան տեղի կունենա հայ-թուրքական գործընթացում, բայց դրանից հետո կողմերը որոշակի դադար կվերցնեն, այնուհետև դեպքերն ինչ-որ կերպ կզարգանան:
“Հայ-թուրքական արձանագրությունները նախաստորագրման օրվանից հայկական կողմին շատ բան տվեցին”, – PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանը: “Պետք է նաև նշել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը խթանել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը”, – ընդգծել է Կարեն Ավագյանը:
Իր հերթին “Բարգավաճ Հայաստան” խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ այդ գործընթացի տապալման դեպքում Հայաստանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների համար միակ կորուստը կլինի անվտանգության և խաղաղության կորուստը:
“Հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացը շատ խնդիրներ է ստեղծել մեր պետության համար: Օրինակ, այդ գործընթացը կարող էր սեպ խրել Հայաստանի և Սփյուռքի միջև”,- ասել է “Ժառանգություն” կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում քաղաքական կոալիցիա կազմած կուսակցությունների քաղաքական խորհուրդները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է. “Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀՀ նախագահը, ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության աջակցությամբ, հետեւողական քայլեր իրականացրեց առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման ուղղությամբ”:
Այդ հայտարարության առիթով “Ժառանգություն” կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը հայտարարել է. “Ես դրական եմ համարում ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնության քայլը, սակայն, միաժամանակ, գտնում եմ, որ այն ուշացած էր: Ափսոս, որ կոալիցիային մեկ տարի պահանջվեց, հասկանալու համար, որ Թուրքիան խոսում է նախապայմանների լեզվով”:
Նույն օրը քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը նշել է, որ հայկական խորհրդարանի կոալիցիոն քաղաքական ուժերի հայտարարությունը կարելի է դիտարկել որպես դեմարշ ոչ միայն Թուրքիայի, այլ նաև համաշխարհային հանրության նկատմամբ: “Խնդիրն անորոշ վիաճկում կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայում տեղի չեն ունեցել խորհրդարանական ընտրություններ: Իսկ դա կլինի 2011-ին”,- ասել է քաղաքագետը:
Ապրիլի 22-ին Երևանում տեղի է ունեցել Հայ-թուրքական արձանագրություններին դեմ հանդես եկող 14 կուսակցությունների հավաքը, որոնք հանդես են եկել հայտարարությամբ: Կուսակցություններն ընդունել են հայտարարություն, որում մասնավորապես ասվում է. «ՀՀ նախագահից պահանջում ենք դադարեցնել Արձանագրությունների կնքման գործընթացը՝ հետ կանչելով հայկական կողմի ստորագրությունները, հակառակ դեպքում ՀՀ նախագահից և ՀՀ ԱԺ-ից պահանջում ենք ՀՀ սահմանադրությանը համապասխան իրականացնել ՍԴ որոշումը և հայ-թուրքական Արձանագրությունները չվավերացնել առանց հայտարարության մեջ նշված վերապահումների”։
Ապրիլի 22-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման կասեցման մասին: Հրամանագրով ՀՀ արտգործնախարարին հանձնարարվել է արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը կասեցնելու մասին ծանուցել Թուրքիայի Հանրապետությանը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն ընդհատված չէ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայ-թուրքական հարաբերությունների գործընթացի այժմյան փուլի դադարեցման մասին: Օգտվելով ֆուտբոլային դիվանագիտության տերմիններից, Իսկանդարյանն ասել է, որ գնդակը թուրքական կողմի մոտ է: Միաժամանակ նա նշեց, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը սառեցված է դեռևս հունվարից:
Ապրիլի 23-ին Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, մեկնաբանելով Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների այժմայն գործընթացը դադարեցնելու մասին, ասել է, որ հայ-թուրքական հարբերությունների գործընթացը սառեցված էր դեռևս հունվարից: “Անկարայից նախկինի նման սպասում են ինչ-որ քայլեր, որը կփոխի գործընթացի ձևափաչը, որպեսզի այն շարունակվի”,- ասել է Իսկանդարյանն, ավելացնելով, որ նախկինի նման խնդիրն Անկարայի մեջ է, և այդ խնդիրները կապված են Թուրքիայի ներքին քաղաքականության հետ:
Նույն օրը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ Հայաստանը սառեցրել է հայ-թուրքական գործընթացը, որովհետև Թուրքիան պատրաստ չէ տվյալ պահին գնալ հարաբերությունների կարգավորման առանց նախապայմանների: “Բայց մենք վերջնականապես ետ չենք կանչել մեր ստորագրությունները, քանի որ այդ փաստաթղթերում նախապայմաններ չկան”,- ասել է նա:
“Մենք ողջունում ենք այն, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կասեցրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլը, բայց կարծում եմ, որ դա միայն գործի կեսն է”,- լրագրողներին հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ Վահան Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքերով, ավելի ճիշտ կլինի, եթե Հայաստանը ետ կանչի Արձանագրությունների տակ դրված ստորագրությունը: “Գործընթացն ընդամենը կասեցված է, և Հայաստանի ստորագրությունը շարունակում է մնալ Արձանագրությունների տակ, իսկ դա հնարավորություն է տալիս ճնշում գործադրել ղարաբաղյան հակամարտության հարցում”,- ասել է նա:

Глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованисян отметил, что Турция начала процесс нормализации армяно-турецких отношений с целью – сначала внести раскол между Арменией и Диаспорой, а потом и внутри самой Диаспоры, о чем и свидетельствуют последние заявления турецкой стороны, о том, что они намерены провести встречи только с теми армянскими организациями, которые не настроены более жестко. При этом он отметил, что единственный способ выйти из сложившейся ситуации – отзыв Арменией своей подписи под Протоколами. Ованнисян также заметил, что резолюция 252 о Геноциде армян может быть рассмотрена на заседании Конгресса США уже осенью.
20 апреля, В Москву с рабочим визитом прибыл президент Армении Серж Саргсян. Президент России Дмитрий Медведев провел с президентом Армении переговоры в формате "один на один", в ходе которых собеседники рассмотрели ряд актуальных вопросов российско-армянского союзнического партнерства, вопрос урегулирования карабахского конфликта и армяно-турецких отношений.
21 апреля, директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян на пресс-конференции в Ереване заявил, что встреча президента Армении и премьер-министра Турции в Вашингтоне была первым шагом, но не последним. “Не исключено, что в конце мая или в начале июня состоится очередная встреча Саргсян-Эрдоган”, – отметил Ричард Гирагосян.
Директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян в ходе видеомоста Ереван-Москва к 95-ой годовщине Геноцида армян в Османской империи «Историческая память и современные реалии» заявил, что Геноцид армян надо рассматривать в первую очередь в гуманитарной плоскости. “Многие страны и народы, протянувшие руку помощи армянскому народу, стали очевидцами этих зверств, совершенных на территории Западной Армении”,- сказал историк.
А директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян заметил, что Исторический факт Геноцида армян очевиден. Обычно, те страны, которые не желают или опасаются признания Геноцида армян исходя из политической мотивации. Он выразил сомнение относительно того, что до 24 апреля произойдет что-либо в армяно-турецком процессе, но, по мнению политолога, после этой даты стороны возьмут определенную паузу, а потом события будут каким-то образом развиваться.
В тот же день, депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Карен Авагян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что со дня парафирования, армяно-турецкие Протоколы дали очень многое армянской стороне. “Нужно заметить, что налаживание армяно-турецких отношений стимулировало процесс международного признания Геноцида армян”, – подчеркнул Карен Авагян.
В свою очередь, депутат от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заметила, в случае провала этого процесса единственной потерей, как для Армении, так и для стран региона будет потеря безопасности и мира.
“Процесс армяно-турецкого сближения создал очень много проблем для нашего государства. Например, этот процесс мог привести к расколу между Арменией и Диаспорой”, – подчеркнул председатель правления партии “Наследие” Армен Мартиросян.
А уже 22-го апреля, политическое большинство НС РА выступило с заявлением, где отмечено, что коалиционные силы считают необходимым замораживание армяно-турецкого процесса, и снятие с повестки дня парламента обсуждения Протоколов, пока турецкая сторона не согласиться продолжить процесс без предусловий”, – говорится в заявлении.
По поводу этого заявления председатель правления партии “Наследие” Армен Мартиросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил, что шаг политического большинства Национального собрания Армении положителен, однако, но запоздал. «Мне очень жаль, что коалиции понадобился целый год, чтобы понять, что Анкара говорит с Ереваном на языке предисловий», – отметил Мартиросян.
В тот же день, директор института Кавказа, политолог Александр Искандарян отметил, что заявление коалиционных политических сил в армянском парламенте можно рассматривать как демарш не только в сторону Турции, но против всего мирового сообщества. «Проблема будет находиться в подвешенном состоянии до тех пор, пока в Турции не пройдут парламентские выборы. А это будет в 2011 году», – отметил армянский политолог.
22-го апреля в Ереване состоялось заседание с участием 14 политических партий, выступающих против армяно-турецких Протоколов. На заседании приняли было принято совместное заявление, в котором в частности отмечено, что участники заседания требуют от президента Армении приостановить процесс ратификации армяно-турецких Протоколов и отозвать подпись под протоколами.
В тот же день, после своего послания армянскому народу о замораживании процесса ратификации Протоколов, президент Армении Серж Саргсян подписал указ о приостановлении процедуры ратификации этих документов. Президент РА указом поручил министру ИД Армении проинформировать турецкую сторону о приостановлении процедуры ратификации Протоколов, сообщает пресс-служба президента Армении.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с послами стран ЕС, аккредитованных в Армении, главой делегации Еврокомиссии и представил им последние процессы в армяно-турецких отношениях и дал соответствующие разъяснения по этому поводу.
23 апреля, директор Института Кавказа Александр Искандарян, комментируя заявление президента Армении Сержа Саргсяна о приостановлении нынешнего этапа процесса нормализации армяно-турецких отношений, заявил, что процесс нормализации армяно-турецких отношений заморожен еще в январе. “От Анкары по-прежнему ожидают каких-то шагов, который изменит формат процесса, чтобы он продолжался”, – отметил Искандарян, добавив, что проблема по-прежнему в Анкаре и эти проблемы связаны с внутренней политикой Турции.
В этот же день, секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов выступая на пресс-конференции в Ереване, заявил, что Армения заморозила армяно-турецкий процесс, поскольку Турция на данный момент не готова идти на налаживание отношений без предусловий. “Но мы также окончательно не отозвали свою подпись под Протоколами, так как в этих документах нет предусловий”, – подчеркнул он.
«Мы приветствуем то, что президент Армении Серж Саргсян приостановил нынешний этап армяно-турецких отношений, но я думаю, что это всего лишь половина дела», – заявил журналистам лидер парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян. По его словам, будет правильнее, если Армения отзовет свою подпись под Протоколами. «Пока процесс всего лишь приостановлен, и подпись Армении продолжает оставаться под Протоколами, а это дает возможность оказывать давление в карабахском конфликте», – сказал Ованнисян.