24 Ապրիլ 2010 - 16:50 AMT
“Այսօր Կիպրոսում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցին նվիրված քաղաքական միջոցառում”, – հաղորդել է Gibrahayer ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սիմոն Այնեջյանը` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրուցելիս:
Նրա խոսքերի համաձայն, միջոցառմանը մասնակցել են Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահ Մարիոս Գարոյանը, ԱԳ նախարար Մարկոս Կիպրիանուն, Եվրախորհրդարանի անդամ Յոանիս Կասուլիդիսը:
Այս միջոցառումը Ցեղասպանությանը նվիրված միջոցառումների միայն մի մասն է: Դրանից մեկ օր առաջ Կիպրոսում ճրագներով երթ էր կազմակերպվել, իսկ այսօր մի քանի հեռուստաալիքներով ցուցադրվել են Հայոց ցեղասպանության մասին վավերագրական ֆիլմեր:
Օրը սկսվեց Նիկոսիայի Սբ Աստվածածին եկեղեցում 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագով:

24 Апрель 2010 - 16:50 AMT
“Сегодня на Кипре состоялось политическое мероприятие, посвященное 95-й годовщине Геноцида армян”,- сообщил главный редактор журнала Gibrahayer Симон Айнеджян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. По его словам, в мероприятии участвовали президент Кипрского парламента Мариос Гароян, министр иностранных дел Кипра Маркос Киприану, член Европарламета Кипра Йоаннис Касулидис.
Это мероприятие является лишь частью приуроченных к 95-летию Геноцида армян мероприятий.
За день до этого, на Кипре прошло шествие с факелами, а сегодня на нескольких телеканалах были показаны документальные фильмы и программы о Геноциде армян.
Этот день начался с литургии в память жертв Геноцида армян 1915 года в церкви Сурб Аствацацин (Св. Богородицы) в Никосии.