"Ես չէի ակնկալում, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Ամերիկայի հայ համայնքին հղված իր ամենամյա ուղերձում կօգտագործի "ցեղասպանություն" տերմինը",- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց հայ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքով, ԱՄՆ նախագահն իր ելույթում կօգտագործի "ցեղասպանություն" բառը, երբ հետագա քայլերի ծրագիր կունենա կամ էլ երբ թուրք հասարակությունն այնքան զարգացած լինի, որ կարողանա ճանաչել իր անցյալը: Ընդ որում, նա նկատեց, որ հայկական կողմի վերջին հայտարարությունները թուլացրեցին ԱՄՆ նախագահի ռեսուրսները, նա չկարողացավ հիմնվել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վրա:
"Այսօր Թուրքիայի հասարակությունը պատրաստ չէ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը",- ասաց Մելքոնյանը` ավելացնելով, թե այն, որ թուրք մտավորականության ներկայացուցիչները Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված ակցիաներ են իրականացնում, մասնավոր բնույթ է կրում: "Այն, որ 74-միլիոնանոց Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչում են ընդամենը 30-40 հազար թուրքեր, առանձնակի դեր չի խաղում",- նկատեց հայ փորձագետը:

“Я и не ожидал, что президент США Барак Обама в своем ежегодном обращении к армянской общине Америки использует термин “геноцид”, – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net тюрколог Рубен Мелконян. По его словам, президент США в своей речи использует термин «геноцид», когда будет иметь план последующих действий, или когда турецкое общество будет развито настолько, что сможет признать свое прошлое. При этом он заметил, что последние заявления армянской стороны ослабили ресурсы президента США, который не смог опереться на процесс нормализации армяно-турецких отношений.
“На сегодняшний день общество Турции не готово признать Геноцид армян”, – сказал Мелконян, добавив, что то, что представители турецкой интеллигенции проводят акции, посвященные 95-ой годовщине Геноцида армян, несет частный характер. “То, что в 74- миллионной Турции Геноцид армян признают всего лишь 30-40.000 турок, не играет особой роли”, – заметил армянский эксперт.