Մենք որոշեցինք հայրենիք վերադառնալ, որպեսզի այլևս Սփյուռք չլինի, և համատեղ ջանքերով պայքարենք հանուն Ցեղասպանության ճանաչման: Մենք պետք է Թուրքիայից պահանջենք Ցեղասպանության մեկուկես միլիոն զոհերի արյունը",- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Դուբայից ընդմիշտ Հայաստան տեղափոխված Աբրահամ Ապենյանը:
Ապենյանը նկատեց, որ արդեն մեկ տարի է, ինչ ինքն իր ընտանիքի հետ Հայաստան է տեղափոխվել: "Մեր "Վերադարձիր հայրենիք" ակցիայի շրջանակներում մեկուկես տարվա ընթացքում Դուբայից մոտ 35 ընտանիքներ են տեղափոխվել ՀՀ",- նկատեց նա` ավելացնելով, որ այս տարվա հունիսի վերջին կվերադառնան ևս 15 հայ ընտանիքներ: Ապենյանը Սփյուռքի բոլոր հայերին նույնպես կոչ արեց հայրենի հող վերադառնալ, որպեսզի հայերը մեկ հայրենիք ունենան:
Հայրենադարձը հաղորդեց նաև, որ ապրիլի 24-ին Դուբայում միշտ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ են անցկացվում:

«Мы решили вернуться на родину, чтобы больше не было Диаспоры и совместными усилиями бороться за признание Геноцида. Мы должны требовать от Турции крови полутора миллионов жертв Геноцида», – заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net переехавшей навсегда жить в Армению из Дубая Абраам Апенян.
Апенян заметил, что уже год, как он со своей семьей переехал в Армению. «В рамках нашей акции «Вернись на родину» в течение полутора лет из Дубая переехали в РА окло 35 семей», – заметил он, добавив, что к концу июня этого года на родину вернутся еще 15 армянских семей. Апенян также призвал всех армян Диспоры вернуться на родную землю, чтобы у армян была одна родина.
Репатриант также сообщил, что 24-го апреля в Дубае всегда проводятся мероприятии в память жертв Геноцида армян.