26 Ապրիլ 2010 - 10:21 AMT
Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչումը ԱՄՆ-ի կողմից ավելի շուտ քաղաքական նշանակություն ունի, քան իրավական: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է “Հայ դատի” գրասենյակի ղեկավար և ՀՅԴ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: “Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ԱՄՆ-ի կողմից “կանաչ լուսյ” կվառի մյուս պետությունների համար և նրանք ևս կճանաչեն այդ փաստը”,-ասել է Մանոյանը` հավելելով, որ ըստ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված բանաձևերի` 1975, 1986 և 1993թթ., ԱՄՆ-ն արդեն իսկ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, մնում է ,որ վարչակազմը հաստատի այդ փաստը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցին` Մանոյանը հայտարարել է, որ հայ ժողովուրդը պետք է պահանջի ոչ միայն փոխհատուցել վնասը, այլ նաև կյանքի կոչել ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի արբիտրաժային որոշումը: “Հայկական կողմը պետք է մշակի միասնական ու համապարփակ ծրագիր, որտեղ կամրագրվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված հաջորդ քայլը: Անպայման չէ, որ այդ ծրագիրը պայմանավորված լինի ՄԱԿ-ի ցեղասպանության մասին կոնվենցիայով”,-ասել է Կիրո Մանոյանը:
Ընդհանուր առմամբ գնահատելով հայ-թուրքակն կարգավորման գործընթացը և մեկնաբանելով պաշտոնական Երևանի հայտարարությունն այդ գործընթացի ներկա փուլը առկախելու մասին, Մանոյանն ասել է, որ սպառնալիքը արձանագրությունների մեջ է և քանի դեռ Երևանը հետ չի կանչել իր ստորագրությունը, արձանագրություններն իրավական տեսակետից դեռևս “կենդանի են”: “Հայաստանի իշխանությունները, տեղի տալով գերտերությունների ճնշմանը, հետ չկանչեցին ստորագրությունը, իսկ դա նշանակում է, որ սպառնալիքը մեզ համար դեռևս պահպանվում է”,-ասել է Կիրո Մանոյանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը, հայտարարելով այս փուլի առկախման մասին և հետ չկանչելով իր ստորագրությունը, նոր հնարավորություն տվեց Անկարային ձգձգելու համար գործընթացը: Ըստ նրա, Թուրքիային հարկավոր է ոչ թե արդյունքը, այլ գործընթացի առկայությունը: Կիրո Մանոյանը չի բացառել, որ ԱՄՆ-ն, արձանագրությունների վավերացմանն հասնելու համար, կարող է ավելացնել ճնշումն Երևանի հանդեպ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում:

26 Апрель 2010 - 10:21 AMT
Признание факта Геноцида армян со стороны США имеет скорее всего политическое, чем правовое значение. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава офиса "Ай дат" и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян. «Сегодня мы можем считать процесс международного признания Геноцида армян реализованным. Кроме Великобритании, ни одна страна мира не сомневается в том, что события 1915 года являются Геноцидом. Признание этого факта со стороны президента США не изменит правового аспекта этого вопроса. Оно больше имеет политическое значение»,- сказал Маноян. По его словам, признание Геноцида армян Бараком Обамой станет давлением на турецкое общество и даст «зеленый свет» остальным государствам мира в вопросе признания факта Геноцида.
Глава офиса «Ай Дат» напомнил, что согласно резолюциям, представленных в Палату представителей США в 1975, 1986 и 1993 гг, США уже признали Геноцид армян, но остается, чтобы администрация подтвердила этот факт.
Касаясь того, что уже во второй раз президент Обама не произнес слова «Геноцид армян», Киро Маноян заявил, что в этом году у него не было оснований избежать назвать вещи своим именами. «Употребление слова «Мец Егерн» позволяет США комментировать это так, как они желают. В отличие от слова «Мец Егерн», термин «геноцид» является международным правовым понятием»,- сказал глава офиса «Ай Дат».
Президент США Барак Обама обратился с традиционным посланием к армянской общине США, в котором, как и в прошлом году, употребил термин "Мец Егерн", говоря о Геноциде армян в Османской империи