Ղարաբաղում եթե պատերազմ սկսվի, ոչ ոք չի կարող ասել, թե ինչ մասշտաբներ այն կունենա: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է “Հայ դատի” գրասենյակի և ՀՅԴ քաղաքական հարցերով ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
“Ինձ չի թվում, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հնարավոր ձախողումը կարող է Ղարաբաղում պատերազմ սանձազերծել: Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի երկու դեպքում` եթե իր հաղթանակի հարցում վստահ լինի, և երբ տեսնի, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են, որի արդյունքում իր շահերը արհամարհվում են: Այդ դեպքում Բաքուն կարող է գնալ ֆորս-մաժորի և պատերազմ սկսել”, – ասել է Կիրո Մանոյանը;
Նրա խոսքերի համաձայն, հիմա, քանի դեռ չկան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նախապայմաններ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև, պատերազմի հավանականությունն էլ քիչ է: “Սակայն սա չի նշանակում, որ Հայաստանը անուշադրության պետք է մատնի և հանդուրժի Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները: Կարծում եմ, որ Հայաստանը հիմա պետք է հայտարարի` եթե Ադրբեջանը չդադարեցնի իր զավթողական ճարտասանությունը, իսկ Թուրքիան`Հայաստանի շրջափակումը, Երևանը չի շարունակի Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները”, – հայտարարել է “Հայ դատի” գրասենյակի ղեկավարը:

ARF Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office Director Kiro Manoyan said that if a war starts in Karabakh, nobody will be able to predict its scale.
"I do not think that the possible failure in the Armenian-Turkish normalization may provoke a war in Karabakh. Azerbaijan will start a war in two cases – if it is confident in its victory and if it sees that the Armenian-Turkish normalization is taking place, due to which its interests are being ignored," Manoyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
According to him, a war is unlikely, as there are not prerequisites for the Armenian-Turkish normalization. "But this does not mean that Armenia should disregard and endure Azerbaijan's bellicose statements. In my opinion, Armenia may state now that Yerevan will not continue the negotiations on Karabakh, unless Azerbaijan stops its warlike rhetoric and Turkey lifts Armenia's blockade," the Director of Hay Dat Office said.