Ղարաբաղում եթե պատերազմ սկսվի, ոչ ոք չի կարող ասել, թե ինչ մասշտաբներ այն կունենա: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է “Հայ դատի” գրասենյակի և ՀՅԴ քաղաքական հարցերով ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
“Ինձ չի թվում, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հնարավոր ձախողումը կարող է Ղարաբաղում պատերազմ սանձազերծել: Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի երկու դեպքում` եթե իր հաղթանակի հարցում վստահ լինի, և երբ տեսնի, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվում են, որի արդյունքում իր շահերը արհամարհվում են: Այդ դեպքում Բաքուն կարող է գնալ ֆորս-մաժորի և պատերազմ սկսել”, – ասել է Կիրո Մանոյանը;
Նրա խոսքերի համաձայն, հիմա, քանի դեռ չկան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նախապայմաններ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև, պատերազմի հավանականությունն էլ քիչ է: “Սակայն սա չի նշանակում, որ Հայաստանը անուշադրության պետք է մատնի և հանդուրժի Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները: Կարծում եմ, որ Հայաստանը հիմա պետք է հայտարարի` եթե Ադրբեջանը չդադարեցնի իր զավթողական ճարտասանությունը, իսկ Թուրքիան`Հայաստանի շրջափակումը, Երևանը չի շարունակի Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները”, – հայտարարել է “Հայ դատի” գրասենյակի ղեկավարը:

26 Апрель 2010 - 13:25 AMT
Если в Карабахе начнется война, никто не может сказать, каких масштабов она достигнет. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net заявил глава офиса «Ай Дат» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
«Мне не кажется, что возможный провал процесса нормализации армяно-турецких отношений может спровоцировать войну в Карабахе. Азербайджан начнет войну в двух случаях – если он будет уверен в своей победе, и тогда, когда увидит, что происходит нормализация армяно-турецких отношений, в результате чего игнорируются его интересы. В этом случае Баку может пойти на форс-мажор и начать войну”,- сказал Киро Маноян.
По его словам, так как пока нет предпосылок для нормализации отношений между Арменией и Турцией, вероятность войны мала. “Но это нt значит, что Армения должна оставить без внимания и терпеть воинственные заявления Азербайджана. Считаю, что Армения сейчас может заявить, что пока Азербайджан не прекратит милитаристскую риторику, а Турция – блокаду Армении, Ереван не продолжит переговоры по Карабаху”,- заявил глава офиса “Ай Дат”.