Երևանում կազմակերպվել է իտալացի նկարիչ և քանդակագործ Անսելմո Ֆրանչեսկոնիի ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը` Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ:
Անսելմո Ֆրանչեսկոնին Հայաստանի մշակույթին և պատմությանը ծանոթացել է շնորհիվ իր կնոջ` Մարգո Թումասյանի; Նա իր կտավներում վերարտադրում է Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա 30 աշխատանք ներկայացված է ցուցահանդեսում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում: Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մի առիթով ասել էր, որ նկարչի մի շարք աշխատանքներ գտնվում են Ցեղասպանության ինստիտուտ- թանգարանում և նկարչի աշխատանքների հավաքածուն կընդգրկվի Հայաստանի մշակութային ժառանգության ցանկում:

В Ереване проходит выставка работ итальянского художника и скульптора Ансельмо Франческони, которая посвящена 95-й годовщине Геноцида армян.
Выставка организована Министерством культуры при содействии посольства Италии в Армении.
Ансельмо Франческони познакомился с культурой и историей Армении благодаря своей жене Марго Тумасян. Он воссоздал историю Геноцида армян в своих работах, из которых 30 экспонируются на выставке, проходящей в Национальной галереи Армении. Как ранее сообщала министр культуры Армении Асмик Погосян, несколько работ художника находятся в Музее-институте Геноцида армян, она также подчеркнула, что коллекция картин Франческони возможно будет включена в список культурного наследия Армении.