Ընթացիկ տարվա ապրիլին օդի ջերմաստիճանը պահպանվում էր նորմայի սահմաններում որոշ բացասական շեղումներով: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Հայպետհիդրոմետի Օպերատիվ կանխատեսումների կենտրոնի ղեկավար Զարուհի Պետրոսյանը: Նրա խոսքերով, տեղումները երկու անգամ գերազանցել են նորման, և միայն Սյունիքի մարզում դրանք նորմային մոտ են եղել:
Բացի դրանից, Զարուհի Պետրոսյանն ավելացրեց, որ անձրևները շարունակվելու են մինչև մայիսի 7-8-ը, օդի ջերմաստիճանը հարաբերականորեն ցածր է լինելու` +15 +18 աստիճանի սահմաններում: “Մայիսի 7-ից հետո կարելի է սպասել ջերմաստիճանի որոշ բարձրացում` մինչև +25 աստիճան, բայց ամառ դեռ չի սպասվում, այս տարի գարունը երկար է տևելու”,- ավելացրել է Պետրոսյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ օդի ջերմաստիճանը սպասվում է նորմայի սահմաններում, տեղումների ծավալը սպասվում է նորմայից ցածր, և միայն օգոստոսին դրանք նորմայից բարձր են լինելու:

30 Апрель 2010 - 07:12 AMT
В апреле текущего года температура воздуха держалась в норме с некоторыми отрицательными отклонениями. Об этом сообщила журналистам начальник Центра оперативных прогнозов Армгидрометслужбы Заруи Петросян. По ее словам, осадки вдвое превысили норму, и только в Сюникской области республики они были ближе к норме.
Кроме того Заруи Петросян добавила, что дожди еще продлятся до 7-8 мая, температура воздуха также будет относительно низкой – в пределах +15 +18 градусов. «После 7 мая можно ожидать некоторое повышение температуры – до +25 градусов, но лето еще не ожидается, весна в текущем году продлится долго», – добавила Петросян.
При этом она отметила, что температура воздуха летом ожидается в пределах нормы, объем осадков ожидается ниже нормы, и только в августе они будут чуть выше нормы.