30 Ապրիլ 2010 - 09:54 AMT
Արթուր Ղազարյան. Թուրքիայի դրոշը կայրվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Հայ երիտասարդները կայրեն Թուրքիայի դրոշն այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ երիտասարդական թևի ներկայացուցիչ Արթուր Ղազարյանը: “Եթե Թուրքիան հարգում է իր պետական խորհրդանիշները և չի ցանկանում նման երևույթների վկան դառնալ, նա պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և հատուցի բոլոր հետևանքների համար”,-ասել է Ղազարյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիային ներկայացվող պահանջներին` Ղազարյանն ասել է.” “Պահանջատիրությունը չի սահմանափակվում հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ կամ Ցեղասպանության ճանաչմամբ: Մենք բավարարված կլինենք միայն այն ժամանակ, երբ Սփյուռքը վերադառնա հայրենիք և կարողանա ապրել ազատ ու միասնական Հայաստանում”,-ասել է Ա.Ղազարյանը:
Իր հերթին “Բարգավաճ Հայաստան” կուսակցության երիտասարդության հարցերի գծով հանձնաժողովի քարտուղար Գևորգ Մանուկյանը, մեկնաբանելով կուսակցության դիրքորոշումը թուրքական դրոշի այրման հարցում, ասել է, որ “Բարգավաճ Հայաստանը” հարգում է մյուս կուսակցությունների գործողությունները, սակայն կողմ է, որ բոլոր հարցերը լուծվեն քաղաքակիրթ ճանապարհով:
Իր կողմից, Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության երիտասարդական թևի ներկայացուցիչ Գագիկ Մելիքյանը, անդրադառնալով հայ-թուրքական գործընթացին, ասել է, որ գործընթացը փակուղի մտավ ոչ թե ՀՀ նախագահի հայտարարությունից հետո, այլ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումից հետո: “Ըստ իս, ոչ Հայաստանը, ոչ Թուրքիան չեն ցանկանում շարունակել Հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը”,-ասել է Մելիքյանը:

30 Апрель 2010 - 09:54 AMT
Армянская молодежь будет сжигать флаг Турции до тех пор, пока она не признает Геноцид армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил представитель молодежного крыла АРФ Дашнакцутюн Артур Казарян. “Если Турция уважает свои государственные символы и не хочет становиться свидетелем подобных явлений, она должна признать Геноцид армян и компенсировать все последствия”, – отметил Казарян.
По его словам, требования Армении не ограничиваются открытием армяно-турецкой границы или признанием Геноцида. «Мы будем удовлетворены лишь тогда, когда Диаспора вернется на свою родину и сможет жить в свободной и единой Армении”, – подчеркнул Казарян.
В свою очередь секретарь комиссии по вопросам молодежи партии “Процветающая Армения” Геворг Манукян сказал, комментируя позицию АРФД в вопросе сжигания флага, сказал, что “Процветающая Армения” уважает действия других партий, однако является сторонником решения вопросов цивилизованным способом.
Со своей стороны, представитель молодежного крыла социал-демократической партии “Гнчак” Гагик Меликян обращаясь к армяно-турецкому процессу, сказал, что процесс зашел в тупик не после заявления президента Армении Сержа Саргсяна, а после решения Конституционного суда Армении. “По-моему ни Армения, ни Турция не хотят продолжать процесс ратификации армяно-турецких Протоколов”, – сказал Меликян.