“Երևանում տեղի կունենա իտալական խոհանոցի փառատոն, որի շրջանակներում հայկական ռեստորանները կներկայացնեն իտալական խոհանոց”, – ապրիլի 29-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին: Նա ընդգծել է, որ փառատոնի շրջանակներում 11 հայկական ռեստորաններ ներկայացնելու են Իտալիայի տարբեր գավառների խոհանոցները:
Նա նաև նշել է, որ փառատոնը կօգնի հայկական և իտալական ընկերությունների համագործակցությանը, մասնավորապես գինեգործության ասպարեզում:
“Թեև Հայաստանը դեպի ծով ելք չունի, սակայն նրա խոհանոցը միջերկրածովյան երկրների խոհանոցին է նման”, – ասել է Բրունո Սկապինին;
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին պատասխանելով, դեսպանն ընդգծել է, որ եթե հովանավոր լինի, կարելի է կազմակերպել հայկական խոհանոցի ցուցահանդես Իտալիայում և ավելացրել է, որ այն մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի Իտալիայում:
Հայաստանում ցուցահանդեսի կազմակերպիչն է Ermenegildo Zegna բրենդը, որն այս տարի իր հարյուրամյակն է նշում:

30 Апрель 2010 - 12:02 AMT
“В Ереване пройдет фестиваль итальянской кухни, в рамках которой армянские рестораны представят итальянскую кухню”,- сообщил 29 апреля на пресс-конференции посол Италии в Армении Бруно Скапини. Он подчеркнул, что в рамках фестиваля, 11 армянских ресторанов представят кухни различных провинций Италии. Он подчеркнул также, что этот фестиваль поможет развитию сотрудничества между армянскими и итальянскими компаниями, в частности винодельными.
“Несмотря на то, что Армения не имеет выхода к морю, ее кухня является средиземноморской”,- подчеркнул Бруно Скапини.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net посол подчеркнул, что можно организовать выставку армянской кухни в Италии, если найти спонсоров, и добавил, что она вызовет большой интерес в Италии.
Организатором выставки в Армении является брэнд Ermenegildo Zegna (представитель в Армении – Имекс Груп), который в этом году отмечает свое столетие.