30 Ապրիլ 2010 - 12:59 AMT
Արման Կիրակոսյանը Բեռլինում հանդես է եկել Հարավային Կովկասի անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ ելույթով
Աապրիլի 28-30-ը Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում տեղի է ունեցել «Եվրոպական անվտանգության երկխոսությունը եւ սպառազինությունների վերահսկումը” թեմայով համաժողով, որին մասնակցել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանը:
Փոխնախարար Արման Կիրակոսյանի ելույթը նվիրված էր Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Փոխնախարարը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության առաջնայնությունները, պաշտոնական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Համաժողովը կազմակերպել էին ԳԴՀ արտգործնախարարությունը եւ Անվտանգության ուսումնասիրությունների Ջորջ Մարշալ եվրոպական կենտրոնը: Համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում էին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եվրոպական երկրների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարություններից, Գերմանիայում հավատարմագրված դեսպաններ եւ դիվանագետներ, քաղաքագետներ:

28-30 апреля в Берлине состоялась конференция “Диалог по европейской безопасности и контроль над вооружениями”, в которой принял участие заместитель министра иностранных дел Армении Арман Киракосян. Конференция была организована министерством ИД Германии и Европейским центром исследований по вопросам безопасности имени Джорджа Маршала. В конференции участвовали высокопоставленные представители из министерств иностранных дел и обороны европейских стран, аккредитованные в Германии дипломаты и послы, политологи.
Выступление Армана Киракосяна было посвящено проблемам безопасности на Южном Кавказе. Замглавы МИД Армении представил приоритеты национальной безопасности РА, официальную позицию Еревана в вопросе карабахского урегулирования и нормализации армяно-турецких отношений, сообщает пресс-служба МИД РА.