ՀՅԴ-ն երբեք դեմ չի եղել հայ-թուրքական հարաբերություննեի կարգավորմանը: Դա բավականին երկար գործընթաց է, որը պետք է 3 փուլից կազմված լինի: Այդ մասին Վիյերբանի (Ֆրանսիա) քաղաքապետ Ժան Պոլ Բրետի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, առաջին փուլում կողմերը պետք է շփումներ հաստատեին, այսինքն դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեին և բացեին հայ-թուրքական սահմանը:
“Դա թույլ կտար երկրներին անցնել երկրորդ փուլ, որտեղ դիվանագիտական հարաբերությունները թույլ կտային դիվանագետներին և քաղաքական գործիչներին քննարկել առկա խնդիրները”,-ասել է Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ բաց սահմանը թույլ կտար նաև շփումներ հաստատել հասարակության տարբեր շերտերի միջև: :Եվ միայն երրորդ փուլում, մերձեցնելով իրենց մոտեցումները, կողմերը պետք է ստորագրեին որևէ պայմանագիր կամ համաձայնագիր”,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Թուրքիային հաջողվեց այդ բոլոր փուլերը ներառել առաջին փուլի մեջ: Ըստ նրա, դա Հայաստանի դիվանագիտական թերացումն էր: “Մենք հուսով ենք, որ նոր փուլում մեր դիվանագիտական համակարգը կկարողանա շտկել այն բոլոր սխալները, որ թույլ ենք տվել անցյալում”,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ այս գործընթացը փոխեց հայերի մտածելակպերն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում, քանի որ շատ քաղաքական ուժեր սկսեցին խոսել ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության, այլ նաև Ցեղասպանության հետևանքների հատուցման անհրաժեշտության մասին:
Իր հերթին Ժան Պոլ Բրետն ասաց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև ողջ մարդկությանը:
Նա նաև հայտնել է, որ Ստեփանակերտի քաղաքապետի հրավերով իր գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 2-3 կայցելի Լեռնային Ղարաբաղ, որից հետո մայիսի 4-ին Բրետին կհանդիպի ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

1 Май 2010 - 09:02 AMT
АРФД никогда не была против нормализации армяно-турецких отношений, но это долгий процесс, который должен был пройти три этапа. Об этом в ходе встречи с мэром Вийербана (Франция) Жаном Полем Бреди заявил член Бюро АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян. По его словам, на первом этапе стороны должны были установить дипломатические отношения и открыть армяно-турецкую границу. “Это позволило бы странам перейти во второй этап, где дипломатические отношения позволили бы дипломатам и политическим деятелям двух стран обсудить существующие проблемы”, – сказал Ованнисян, добавив, что открытая граница также позволила бы разным слоям общества установить контакты. «И только на третьем этапе, сблизив свои позиции, стороны должны были подписать какие-то договоры или соглашения”, – отметил член Бюро АРФД. При этом он заметил, что Турции удалось включить все эти этапы в первый этап. По его словам, это было дипломатическим промахом со стороны Армении. “Мы надеемся, что на новом этапе наша дипломатическая система сможет исправить все те ошибки, которые мы допустили в прошлом”, – отметил Ованнисян. При этом он заметил, что данный процесс изменил систему мышления и в Армении и в Диаспоре, поскольку многие политические силы начали говорить не только о необходимости признания Геноцида армян, но и о компенсации последствий Геноцида.
В свою очередь Жан Поль Бреди сказал, что вопрос Геноцида армян касается не только Армении, но и всего человечества. При этом он придал особое значение принятию Сенатом Франции законопроекта об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян.
Он также сообщил, что по приглашению мэра Степанакерта возглавляемая им делегация 2-3 мая посетит Нагорный Карабах, после чего 4 мая Бреди встретится с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном.