ՀՅԴ-ն երբեք դեմ չի եղել հայ-թուրքական հարաբերություննեի կարգավորմանը: Դա բավականին երկար գործընթաց է, որը պետք է 3 փուլից կազմված լինի: Այդ մասին Վիյերբանի (Ֆրանսիա) քաղաքապետ Ժան Պոլ Բրետի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, առաջին փուլում կողմերը պետք է շփումներ հաստատեին, այսինքն դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեին և բացեին հայ-թուրքական սահմանը:
“Դա թույլ կտար երկրներին անցնել երկրորդ փուլ, որտեղ դիվանագիտական հարաբերությունները թույլ կտային դիվանագետներին և քաղաքական գործիչներին քննարկել առկա խնդիրները”,-ասել է Հովհաննիսյանը` հավելելով, որ բաց սահմանը թույլ կտար նաև շփումներ հաստատել հասարակության տարբեր շերտերի միջև: :Եվ միայն երրորդ փուլում, մերձեցնելով իրենց մոտեցումները, կողմերը պետք է ստորագրեին որևէ պայմանագիր կամ համաձայնագիր”,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ Թուրքիային հաջողվեց այդ բոլոր փուլերը ներառել առաջին փուլի մեջ: Ըստ նրա, դա Հայաստանի դիվանագիտական թերացումն էր: “Մենք հուսով ենք, որ նոր փուլում մեր դիվանագիտական համակարգը կկարողանա շտկել այն բոլոր սխալները, որ թույլ ենք տվել անցյալում”,-ասել է Հովհաննիսյանը: Ընդ որում, նա նշել է, որ այս գործընթացը փոխեց հայերի մտածելակպերն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Սփյուռքում, քանի որ շատ քաղաքական ուժեր սկսեցին խոսել ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության, այլ նաև Ցեղասպանության հետևանքների հատուցման անհրաժեշտության մասին:
Իր հերթին Ժան Պոլ Բրետն ասաց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև ողջ մարդկությանը:
Նա նաև հայտնել է, որ Ստեփանակերտի քաղաքապետի հրավերով իր գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 2-3 կայցելի Լեռնային Ղարաբաղ, որից հետո մայիսի 4-ին Բրետին կհանդիպի ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

The ARF Dashnaktsutyun never opposed normalization of Armenian-Turkish relations, an ARFD Bureau member said.
“It’s a long process consisting of three stages. First, it should be establishment of diplomatic relations and opening of the border. Second stage could imply discussion of urgent problems. Then, the sides would be able to sign some agreements,” Vahan Hovhannisyan said during a meeting with Villeurbanne Mayor Jean-Paul Bret.
“Turkey managed to combine all these stages in one and it was Armenia’s diplomatic failure. We are hopeful that our diplomats will correct this mistake,” he said.
At the same time, Mr. Hovhannisyan noted that the Armenian-Turkish process awakened Armenian mentality. “Political forces speak not only of the necessity of recognition of the Armenian Genocide but also of compensation for its consequences,” he said.
Mr. Bret said for his part that dragging out the process of ratification of Protocols on normalization of relations, Turkey has badly damaged its international image. “Turkey seems to screen its secret policy by these Protocols,” he said.
He also informed that a delegation led by him will be visiting Nagorno Karabakh on May 2 and 3, while a meeting with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian is scheduled for May 4.