3 Մայիս 2010 - 06:07 AMT
Մայիսի 2-ին Կահիրեի համալսարանում (ԿՀ) տեղի ունեցավ Եգիպտոսի բոլոր պետական բուհերի արտասահմանցի բարձր առաջադիմություն ունեցող ու բազմապիսի ուսանողական միջոցառումներին իրենց ակտիվ մասնակցությունը բերած ուսանողների ավարտական հանդիսավոր պարգևատրման արարողությունը: Հայաստանը ներկայացնում էին ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի 6 ուսանողներ` 1 տղա (ԿՀ քաղաքագիտության ֆակուլտետ) և 5 աղջիկ (ԿՀ Արաբերեն լեզվի վերապատրաստման կենտրոն):
Արարողությունը տեղի ունեցավ ԿՀ Հանդիսությունների գլխավոր սրահում, այնտեղ, որտեղ նախորդ տարի իսլամական աշխարհին ուղղված իր պատմական ճառով հանդես էր եկել ԱՄՆ նախագահ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Բարաք Օբաման: Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ին Կահիրեից, մեր հարևան երկրներից ներկայացված էր Վրաստանը` 4 ուսանողուհիներով, Թուրքիան և Ադրբեջանը` մեկ հոգով, որը չէր ներկայացել պարգևատրման:
Ուսանողները պարգևները ստացան անմիջապես Եգիպտոսի բարձրագույն կրթության և գիտության նախարար, դոկտոր-պրոֆեսոր Հանի Հելալից: Հայ ուսանողները, որպես բարձր առաջադիմություն ունեցող, հանդես են եկել Al-Masreya եգիպտական հանրային հեռուստաալիքով և բարձր են պահել Հայաստանի պատիվը:

3 Май 2010 - 06:07 AMT
Армянские студенты, обучающиеся в государственных вузах Египта, получили дипломы в ходе торжественного мероприятия, состоявшегося в Каирском университете. Представители Армении – 1 юноша из Ереванского Госуниверситета (факультет политологии) и 5 девушек (центр переподготовки специалистов арабского языка).
Мероприятие состоялось в актовом зале университета, где в прошлом году к исламскому миру обратился президент США Барак Обама. Как сообщили PanARMENIAN.Net из Каира, Грузия была представлена 4 студентами, были турецкие студенты, из Азербайджана – один, который не получил почетной грамоты.
Министр высшего образования и науки Египта, доктор-профессор Хани Хелал вручил выпускникам дипломы и грамоты. Армянские студенты были также приглашены на передачу египетского общественного телевидения Al-Masreya.