Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները տարածել են իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն, որի համաձայն, ըստ Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի, Գերագույն Պատրիարք ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոս, Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդը ապրիլի 26-ին մեկնելով Բաքու`Կրոնական առաջնորդների համաշխարհային գագաթնաժողովին, գիշերն այցելել է Ղարաբաղյան պատերազմում զոհվածների գերեզմանները: Այս առնչությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը դիմել է Կովկասի մահմեդականների վարչություն և հուսով է, որ համապատասխան հերքում կտրվի: Այս հայտարարությունն ամբողջությամբ հորինվածք է, հայտնում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից:
Մայիսի 1-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են հետևյալ տեղեկատվությունը. “Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, որը Բաքու էր ժամանել Հոգևոր առաջնորդների համաշխարհային գագաթնաժողովին, այցելել է նաև շահիդների ծառուղի: “Ես խորհուրդ տվեցի Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին տեսնել Ղարաբաղի համար զոհված մեր շահիդների գերեզմանները: Նրանք այնտեղ գնացին գիշերը, երբ ոչ ոք չկար: Այն պատկերը, որ նա տեսավ այնտեղ, շատ հուզեց նրան”,-ասել է Ալլահշուքյուր Փաշազադեն:

3 Май 2010 - 08:15 AMT
СМИ Азербайджана распространили не соответствующую действительности информацию, по которой, согласно Председателю Управления мусульман Кавказа шейх-уль-исламу Аллахшукюру Пашазаде, Его Святейшество Гарегин Второй, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, 26 апреля отправившийся в Баку на Всемирный саммит религиозных лидеров, ночью посетил место захоронения погибших в Карабахской войне.
В связи с этим Первопрестольный Святой Эчмиадзин обратился в Управление мусульман Кавказа и надеется, что будет дано соответствующее опровержение. Данное заявление является полным вымыслом, сообщает Первопрестольный Св.Эчмиадзин.
1 мая азербайджанские СМИ распространили следующую информацию: «Католикос всех армян Гарегин II, приехавший в Баку на Всемирный саммит духовных лидеров, посетил и Аллею Шехидов. Об этом в интервью ANS рассказал духовный лидер мусульман всего Кавказа шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде. "Я посоветовал Католикосу всех армян Гарегину II посмотреть на шехидов погибших за Карабах, увидеть могилы наших сыновей. Они пошли туда ночью, когда никого там не было. Увиденная картина сильно тронула его", – сказал Аллахшукюр Пашазаде.