3 Մայիս 2010 - 09:22 AMT
«Համահայկական ցանց» նախագծի ստեղծման ճանապարհին արդեն ձեռնարկվում են կոնկրետ քայլեր, նախատեսվում է ստեղծել միջազգային մասնագիտացված խորհուրդներ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի տնօրեն Բեկոր Փափազյանը:
Նրա խոսքերով, այս խորհուրդները ստեղծվելու են երեք հիմնական ուղղություններով. կրթություն (ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մասնակցությամբ), առողջապահություն (մասնավորապես, ուռուցքաբանական կենտրոն ստեղծելու համար) և զբոսաշրջություն, որտեղ աշխատանքներն արդեն սկսվել են:
Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նշել է, որ խորհուրդների կազմի մեջ մտնելու են ինչպես հայազգի, այնպես էլ արտասահմանյան մասնագետներ, բացի դրանից, նրանք այնպիսի ներկայացուցիչներ են լինելու, որոնց հասանելի են լինելու ինչպես ներդրողները, այնպես էլ բարձր որակավորում ունեցող գիտնականները: “Այդ խորհուրդների համար Հայաստանը լինելու է այն գաղափարական օղակը, որը միավորելու է Սփյուռքը”,- ասել է նա:
Այդ առնչությամբ Փափազյանն ավելացրեց, որ նախատեսվում է յուրաքանչյուր հիմնական ուղղության համար 5-10 խորհուրդ ստեղծել, սակայն դրանց թիվը կախված է լինելու պահանջարկից:

3 Май 2010 - 09:22 AMT
«На пути реализации проекта «Всеармянская сеть» уже предпринимаются конкретные шаги – планируется создать международные специализированные советы», – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА) Бекор Папазян.
По его словам, данные советы будут созданы по трем основным направлениям: образование (при участии Министерства образовании и науки РА), здравоохранение (в частности, для создания онкологического комплекса) и в сфере туризма, где работы уже начаты.
Исполнительный директор Фонда отметил, что в состав советов войдут специалисты, как армянского происхождения, так и из других стран, помимо этого, это должны быть такие представители, которым будут доступны, как инвесторы, так и высококвалифицированные ученые. «Для этих советов Армения выступит тем идеологическим кольцом, которое объединит Диаспору», – подчеркнул он.
В связи с этим Бекор Папазян добавил, что планируется создать 5-10 советов по каждому из основных направлений, однако их число будет зависеть от спроса.