3 Մայիս 2010 - 09:41 AMT
Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները մտադիր են ակտիվ մասնակցել երկրի խորհրդարանական ընտրություններին, որոնք կայանալու են մայիսի 23-ին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է “Սոցիոմետր” անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը, ըստ կենտրոնի հարցումների, նախնական տվյալներով մասնակցությունն ընտրություններին կկազմի 60 տոկոս: “Ղարաբաղի ու Հայաստանի քաղաքացիների ակտիվությունը հավասար է: Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ԼՂՀ-ում խորհրդարանական ընտրություններին ավելի քիչ մարդ է մասնակցում, քան նախագահական ընտրություններին”,-ասել է սոցիոլոգը: Նա հայտարարել է, որ ըստ “Սոցիոմետրի” հարցումների, խորհրդարանական ընտրություններին կհետևի բնակչության շուրջ 57 տոկոսը: Հարցման ենթարկվածների 23 տոկոսն ասել է, որ դեռ չի հետևում ընտրությունների շուրջ իրադարձություններին, և միայն 20 տոկոսը դեռևս իրազեկված չէ առաջիկա ընտրությունների մասին:
Հարցումներն արդեն ցույց տվեցին, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները հիմնականում գոհ են հանրապետության ղեկավարության քաղաքականությունից: “Այն հարցին, թե ում կտային իրենց ձայնը ընտրողները, եթե այժմ նախագահական ընտրություններ լինեին, հարցվածների 56 տոկոսը հայտարարել է, որ անկասկած, իր ձայնը կտար Բակո Սահակյանի օգտին: Հարցվածները դա բացատրում են նրանով, որ վերջին տարիներին երկրում կրճատվել է կոռուպցիայի մակարդակը, բարեփոխումներ են իրականացվել պետական կառավարման ոլորտում”,-ասել է Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների վարկանիշին, հարցումները ցույց տվեցին, որ նոր գումարման խորհրդարանում ներկայացված կլինեն “Ազատ հայրենիք” կուսակցությունը, ԼՂՀ Ժողովրդավարական կուսակցությունը, ՀՅԴ-ն, որոնք հավանաբար կոալիցիա կձևավորեն: Ըստ սոցիոլոգի, Արցախի նոր խորհրդարանը եռակուսակցական կլինի, բրիտանական, ֆրանսիական խորհրդարանների օրինակով:
“Ընտրությունների դիտարկումը կանցկացնեն 30 միջազգային կազմակերպություններ: Այդ գործոնը կրկին ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հարավային Կովկասի ամենաժողովրդավարական պետությունն է: Հենց այդ պատճառով է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է ճանաչել ընտրությունների անցկացման փաստը Արցախի Հանրապետությունում, քանի որ դա վկայում է ԼՂՀ-ի ինքնիշխանության ու անկախության մասին”,-ասել է “Սոցիոմետր” կենտրոնի ղեկավարը:

3 Май 2010 - 09:41 AMT
Граждане Республики Арцах намерены активно участвовать в парламентских выборах страны, намеченных в НКР на 23 мая. Как заявил на пресс-конференции в Ереване руководитель независимого социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян, согласно проведенным центром опросам, по предварительным данным явка на выборах составит около 60%. «Активность населения Карабаха и Армения в выборах равна. Как и в Армении, так и в НКР на парламентских выборах идут голосовать меньше людей, чем на президентских выборах»,- подчеркнул социолог. Он заявил, что согласно опросам «Социометра», за парламентскими выборами будут следить около 57% населения. 23% респондентов сказали, что пока не следят за событиями вокруг выборов, и только 20% пока не осведомлены о предстоящих выборах.
Опросы также показали, что граждане Республики Арцах в основном довольны политикой нынешнего руководства республики. «На вопрос, кому бы избиратели дали бы свой голос, если бы сейчас прошли президентские выборы, 56% опрошенных заявили, что без сомнения, отдали бы голос за действующего президента НКР Бако Саакяна. Респонденты обосновывают это тем, что за последние годы в стране сократился уровень коррупции, были осуществлены реформы в сфере государственного правления»,- сказал Агарон Адибекян.
Что касается рейтинга партий, участвующих в парламентских выборах, опросы показали, что в новый созыв парламента войдут партия «Свободная родина», Демократическая партия НКР, АРФ Дашнакцутюн, которые по всей вероятности сформируют коалицию. По словам социолога, новый парламент Арцаха будет трехпартийным, по примеру британского, французского парламентов.
«Мониторинг выборов будут проводить около 30 международных организаций. Этот фактор вновь показывает, что Нагорный Карабах самый демократическое государство на Южном Кавказе. Именно поэтому Азербайджан отказывается признавать факт проведения выборов в Республике Арцах, которые являются свидетельством суверенитета и независимости НКР»,- сказал руководитель центра «Социометр».